Cernat, salvator

Trimis pe teren în repriza a doua, Florin Cernat a fost autorul pasei din care Milevski a marcat golul egalării pentru Dinamo Kiev în meciul disputat miercuri seară, pe teren propriu, împotriva echipei FC Valencia, scor 1-1, în prima manșă din „16”-imile Cupei UEFA.

Cernat a luat locul altui român, Tiberiu Ghioane. Atacantul Ciprian Marica a avut o evoluție slabă în cele 76 de minute jucate pentru VfB Stuttgart în confruntarea din deplasare cu Zenit St. Petersburg, scor 1-2. Standard Liège, echipă antrenată de Ladislau Bölöni, a pierdut, scor 0-3, partida cu Sporting Braga.

„Șansele noastre de calificare sunt foarte mici”, a concluzionat Loți. În meciul Werder Bremen - AC Milan, scor 1-1, Filippo Inzaghi a marcat golul italienilor, devenind, alături de Raul (Real Madrid), lider în clasamentul celor mai buni marcatori în cupele europene (66 de reușite). Alte rezultate din Cupa UEFA: Olympiakos Pireu - St. Etienne 1-3, Aston Villa - ȚSKA Moscova 1-1, PSG - Wolfsburg 2-0, NEC Nijmegen - Hamburger SV 0-3, Sampdoria - Metalist Harkov 0-1, Bordeaux - Galatasaray 0-0 și Aalborg - La Coruña 3-0. Partidele AC Fiorentina - Ajax Amsterdam, Lech Poznan - Udinese, Șahtior Donețk - Tottenham, FC Copenhaga - Manchester City și Marseille - Twente s-au disputat după închiderea acestei ediții. Meciurile-retur sunt programate pe 26 februarie.