Ce au făcut jucătorii de la Corvinul Hunedoara, după câștigarea Cupei României

Ce au făcut jucătorii de la Corvinul Hunedoara, după câștigarea Cupei României Corvinul Hunedoara. Sursă foto: Captură video Facebook

Câștigarea Cupei României este un motiv de mare sărbătoare pentru echipa Corvinul Hunedoara, care a câștigat pentru prima oară în istoria sa acest trofeu.

La doar trei zile de la acea întâmplare, membrii echipei Corvinul au sărbătorit victoria impresionantă la Hunedoara, alături de susținătorii din zonă.

Sâmbătă seara, jucătorii echipei Corvinul Hunedoara au dus Cupa României la Castelul Corvinilor, în urma unei parade pe străzile orașului, la care au participat sute de oameni.

Fotbaliștii au pornit într-o paradă cu trofeul Cupei României, călătorind într-un autocar deschis, până la destinația finală - Castelul Corvinilor, conform imaginilor postate online.

corvinul hunedoara

Sursă foto: Captură video Facebook

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României la fotbal, după 3-2 cu Oțelul Galați

Miercuri seara, echipa Corvinul a câștigat Cupa României la Sibiu, învingând formația Oțelul Galați la loviturile de departajare cu scorul de 3-2. După 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, iar în cele două reprize de prelungiri nu s-au mai înregistrat goluri.

La prima sa finală, Corvinul, formaţie de ligă secundă, a câştigat trofeul şi are şansa de a evolua în cupele europene, dacă va primi licenţă din partea UEFA.

Din 2018 (FC Hermannstadt) o echipă de eşalon secund nu mai jucase finala competiţiei, ultima formaţie de liga a doua care a cucerit trofeul fiind Rapid (1975).

Corvinul a câştigat prima Cupă a României din palmares

Chiar dacă a activat în ligile inferioare de fotbal în ultimii ani și se află în prezent în Liga a doua, Corvinul rămâne cel mai popular club sportiv din județul Hunedoara.

Fondat în 1921, clubul a cunoscut gloria în anii '80, când era condus de Mircea Lucescu, și juca meciurile pe Stadionul Michael Klein din Hunedoara, cu tribunele mereu pline. După declinul din anii '90 - '2000, Corvinul  și-a recuperat suporterii în ultimele două sezoane.