CE 2016. Derby britanic între Țara Galilor și Irlanda de Nord, în „optimile” turneului final. Echipa lui Gareth Bale merge mai departe sursă foto: Arhiva EvZ

Țaraa Galilor a câștigat meciul disputat, sâmbătă, pe „Parc des Princes”, contra Irlandei de Nord, scor 1-0, și va evolua în premieră în „sferturile” unui Campionat European.

Țara Galilor s-a calificat, sâmbătă, în „sferturile” CampionatuluI European, datorită victorie obținute pe „Parc des Princes” din Paris, în fața Irlandei de Nird, scor 1-0. A fost una dintre cele mai anoste partide ale turneului final din Franța, iar „roș-albii” s-au impus spre final, datorită unui autogol al lui McAuley, în minutul 75. Astfel, pentru prima dată în istorie, galezii vor avea ocazia să joace pentru calificarea în semifinalele unui Campionat European.