Calificare fără piedici pentru Monica Niculescu în finala turneului de la Washington

Monica Niculescu. Sursa foto: Arhiva Evz

Perechea româno-chiliană Monica Niculescu/Alexa Guarachi s-a calificat în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 500 de la Washington, dotat cu premii totale de 780.637 de dolari.

Perechea Niculescu şi Guarachi a trecut cu 6-3, 6-1 de favoritele numărul doi, Shuko Aoyama (Japonia)/Gabriela Dabrowski (Canada).

Niculescu şi Guarachi au obţinut victoria în 61 de minute, după ce în sferturi au beneficiat de neprezentarea perechii Hao-Ching Chan (Taiwan)/Giuliana Olmos (Mexic), favoritele numărul trei.

Monica Niculescu şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 24.300 de dolari şi 305 puncte WTA la dublu.

În ultimul act, Niculescu şi Guarachi vor evolua împotriva perechii Laura Siegemund (Germania)/Vera Zvonareva (Rusia), victorioase cu 6-1, 6-3 în faţa gemenelor ucrainene Liudmila şi Nadia Kicenok.

Pentru Niculescu (35 ani) este a doua finală WTA din acest an, după ce la Bad Homburg a pierdut alături de japoneza Eri Hozumi.

Niculescu a câştigat titlul în proba de dublu în 2016, alături de belgianca Yanina Wickmayer.

Româncele au făcut senzație azi în tenis

Și Jaqueline Cristian s-a calificat azi în semifinala turneului de tenis feminin de la Praga, după ce a învins-o în sferturi pe ucraineanca Kateryna Baindl (998 WTA).

Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian a avut nevoie de trei seturi pentru a câștiga, după două ore și cinci minute, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-2.

În semifinală, românca o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Tereza Martincova și Nao Hibino.

Prezența româncei în semifinală îi aduce 110 puncte în clasamentul WTA și 11.276 euro. Într-un clasament live, ea a urcat 20 de poziții, până pe 102.

A fost un meci dur, de la început până la final. În al doilea set, mi-a scăzut nivelul de energie. Cred că am fost prea negativistă, de aceea nu am putut gestiona prea bine a doua manșă.

Dar, în setul decisiv, am revenit, mi-am spus că sunt o luptătoare și că vreau să câștig această partidă. Mă simt foarte bine, atmosfera e grozavă și e o plăcere să joc aici, în fața acestui public. Spectatorii m-au ajutat și sunt bucuroasă de asta, a declarat Jaqueline Cristian, imediat după calificarea în semifinalele turneului de tenis din Praga.