Maratonul Internaţional Bucureşti, câștigat de atletul Nicolae Soare. A alergat peste 42 de km

Sursa foto: Facebook

Atletul român Nicolae Soare a câştigat Maratonul Internaţional Bucureşti, duminică, fiind urmat pe podium de Alexandru Corneschi şi de danezul Jesper Faurschou.

Atletul, pe podium la Maratonul Internațional București

Atletul a fost cronometrat cu timpul de 2 h 20 min şi 29 sec pe distanţa tradiţională de 42,195 km, în timp ce Corneschi a terminat în 2 h 22 min 42 sec, iar Faurschou a fost înregistrat în 2 h 23 min 05 sec.

La feminin s-a impus marocanca Sana Achahbar, în 2 h 39 min 03 sec, în timp ce locurile doi şi trei au fost ocupate de bulgăroaica Marinela Nineva (2 h 44 min 21 sec) şi de românca Theodora Vasile (2 h 46 min 12 sec).

Cursă strânsă

Cursa de semimaraton (21,5 km) din cadrul Maratonului Bucureşti Raiffeisen Bank a fost câştigată de Dragoş Luca Pop, cu timpul de 1 h 06 min 35 sec, fiind urmat de grecul Charalampos Voulkos (1 h 10 min 27 sec) şi de moldoveanul Viaceslav Şveţ (1 h 14 min 03 sec).

La feminin a câştigat Ecaterina Cernat cu timpul de 1 h 16 min 31 sec, fiind urmată la mare distanţă de Irina Popa (1 h 23 min 57 sec) şi de Alexandra Ioniţă (1 h 25 min 09 sec).

Maratonul Internațional București

În cadrul acestuia au avut loc şi Campionatele Mondiale de maraton masters, dedicat alergătorilor de peste 35 de ani, la care au participat 500 de sportivi din peste 40 de ţări.

Competiţia a fost câştigată de danezul Faurschou (2:23:05), fiind urmat de polonezul Grzegorz Kujawski (2:23:33) şi de românul Silviu Stoica (2:24:17). În clasamentul feminin s-a impus marocanca Sana Achahbar (2:39:03), urmată de britanica Julie Briscoe (2:29:40) şi de bulgăroaica Tania Dimitrova (2:52:18), arată Agerpres.

Peste 12.000 de alergători au participat la competiţiile din cadrul celei de-a 17-a ediţie a Maratonului Internaţional Bucureşti, care a avut loc sâmbătă şi duminică în Capitală.