Atletico-Feyenoord: 3-2. Spaniolii revin spectaculos într-un meci interzis cardiacilor. Fotbal

Atletico Madrid a câștigat în fața lui Feyenoord. Acum conduce Grupa E cu patru puncte din două meciuri, având un avantaj de un punct față de Feyenoord, care ocupă locul secund. Lazio, cu un punct, se va confrunta mai târziu cu Celtic, care nu a acumulat niciun punct în grupă.

Atletico-Feyenoord, un regal de Champions League. Alvaro Morata a fost eroul serii într-un meci deosebit. În care Atletico Madrid s-a luptat pentru a obține o victorie spectaculoasă cu scorul de 3-2 împotriva lui Feyenoord. Un meci în Grupa E a Ligii Campionilor. Portarul Jan Oblak a avut, de asemenea, o performanță excelentă în repriza a doua pentru gazde. Un joc de noroc, un joc al hazardului. Victoria putea fi de oricare parte.

Cu toate că Feyenoord a fost considerată echipa mai puternică pe tot parcursul partidei, norocul nu a fost de partea lor încă din primele minute. Ei au deschis scorul în minutul 6 datorită unui autogol nefericit al lui Mario Hermoso. Reluarea lui Oblak, după o tentativă a lui Ayase Ueda, a lovit genunchiul fundașului și a ajuns în propria poartă, dându-le olandezilor avantajul. Totuși, Atletico Madrid nu a renunțat și a revenit rapid în joc. Alvaro Morata a marcat primul său gol din acest meci, trimitând mingea în poartă din apropiere. Inițial, arbitrul a anulat golul pentru un ofsaid în faza anterioară, dar după consultarea VAR, decizia a fost schimbată, considerând că jucătorul aflat în poziție de ofsaid nu a influențat acțiunea. O analiză ca pe vremea jocului Tetris.

Cu toate acestea, Feyenoord a revenit în avantaj în minutul 34, când David Hancko a marcat după o respingere a lui Oblak, care a efectuat o intervenție reflexă impresionantă la prima tentativă a lui Hancko. Echipa olandeză avea controlul total asupra jocului, iar Gernot Trauner a ratat o ocazie de aur de a-și majora avantajul patru minute mai târziu, trăgând mingea puțin pe lângă poartă.

Atletico Madrid - Feyenoord, un meci incredibil

Cu puțin timp înainte de pauză, Atletico Madrid a revenit în joc. Antoine Griezmann a înscris un gol din apropiere în timpul prelungirilor primei reprize, aducând egalarea. Morata și-a consolidat statutul de erou al serii scurt timp după reluare, înscriind cu un șut precis în poartă după o centrare de la Nahuel Molina.

Cu toate că Feyenoord a încercat să transforme dominația în goluri, portarul lui Atletico Madrid, Jan Oblak, a avut o repriză a doua impresionantă. Jucătorul olandez Igor Paixao a creat numeroase probleme defensive pentru gazde. Dar intervențiile salvatoare ale lui Oblak i-au frustat pe vizitatori și au adus celor de la Atletico Madrid trei puncte valoroase.

După meci, Alvaro Morata a vorbit despre dificultățile într-un astfel de meci deosebit de important: "Aceasta este Liga Campionilor. Nu există victorie fără suferință și știm cum să suportăm suferința. Cheia este să nu pierzi niciodată încrederea și speranța. Să ai încredere că lucrurile vor merge bine la final pentru tine.".

Atmosfera pe terenul de acasă a fost impresionantă. Morata a subliniat că va fi dificil pentru oricine să obțină puncte în acest sezon pe stadionul lor. Victoria a fost una spectaculoasă și plină de emoții, reflectând calitatea ambelor echipe.