Arsenal, eșec la Fulham, în ultima zi a anului. Tottenham victorie cu Bournemouth

Arsenal a plecat fără puncte de la Fulham. foto: Facebook

Arsenal a fost învinsă, în ultima zi a anului, în deplasare, de Fulham, scor 1-2, în etapa a 20-a a Premier League. Tottenham a câștigat, acasă, 3-1, cu Bournemouth.

Arsenal a plecat fără niciun punct după deplasarea de duminică, de la concitadina Fulham. Gazdele s-au impus cu scorul de 2-1, în cadrul confruntării din etapa a 20-a a Premier League.

Arsenal, eșec pe terenul celor de la Fulham

Saka a deschis scorul după doar patru minute, dar la pauză tabela arăta egalitate. Grație reușitei din minutul 29 a lui Jimenez. De Cordova-Reid a marcat după pauză și a stabilit scorul final.

În cel de-al doilea meci al zilei, Tottenham s-a impus fără mari bătăi de cap în fața celor de la Bournemouth, scor 3-1. Spurs a deschis scorul în minutul 9 prin Sarr, iar Son a dublat avantajul lui Tottenham în minutul 72. Richarlison a dus scorul la 3-0 în minutul 80, însă Scott a redus din diferență după doar patru minute.

După acest succes, Tottenham rămâne la doar trei puncte în urma liderului Liverpool, însă ocupă a cincea poziție în clasament (39 de puncte). În fața lui Spurs se mai află Aston Villa, Manchester City și Arsenal, care ocupă locul patru, cu 40 de puncte.

De cealaltă parte, Bournemouth rămâne pe locul 12 în ierarhie, cu 25 de puncte, iar Fulham este pe locul 13, cu 25 de puncte.

Manchester United a încheiat la pământ anul 2023

Manchester United a încheiat anul 2023 cu un eșec. „Diavolii” au fost învinși, sâmbătă, în deplasare, de Nottingham Forrest, scor 1-2, în etapa a 20-a din Premier League.

Pentru Nottingham Forrest au marcat Dominguez (64) şi Gibbs-White (82). Golul echipei din Manchester a fost înscris de Rashford, în minutul 78.

Nottingham Forest a învins-o pe Manchester United pentru prima dată în Premier League din decembrie 1994, punând capăt unei serii de nouă meciuri fără victorie în faţa acesteia.

Manchester United a înregistrat al nouălea eşec în acest sezon şi este pe locul 7 în clasament, cu 31 de puncte. Nottingham Forrest ocupă locul 15, cu 20 de puncte.

Tot sâmbătă, Manchester City s-a impus pe teren propriu, scor 2-0, în confruntarea cu formația Sheffield United.