Andrei Rațiu, erou la Vallecas! Fundașul român a înscris primul său gol în La Liga pentru Rayo Vallecano

Andrei Ratiu. Sursă foto: Facebook

Andrei Rațiu, fundașul dreapta în vârstă de 26 de ani al echipei Rayo Vallecano și jucător de bază în naționala României, a devenit protagonistul unui moment de referință în cariera sa, marcând primul său gol în La Liga. Performanța s-a înregistrat în meciul din runda a 5-a a campionatului spaniol, în care Rayo Vallecano a învins Osasuna cu scorul de 3-1, într-un duel extrem de disputat pe terenul propriu, Campo de Futbol de Vallecas.

Golul care a făcut diferența

Andrei Rațiu, care a evoluat constant la un nivel ridicat în acest sezon, a fost cel care a făcut diferența în minutul 66 al partidei, când scorul era egal, 1-1. După ce Osasuna deschisese scorul prin Kike Garcia în minutul 27, iar Mumin a reușit egalarea pentru Vallecano imediat după pauză, echipa gazdă avea nevoie de un impuls pentru a prelua conducerea.

Momentul a venit când Chavarria a lansat o pasă precisă din partea stângă, iar Rațiu, aflat la marginea careului, nu a ezitat. Cu o execuție formidabilă, fundașul român a șutat la semi-înălțime, mingea lovind plasa porții apărate de Herrera, fără ca acesta să poată interveni.

Golul marcat de Rațiu a schimbat dinamica jocului, iar echipa sa a preluat controlul asupra meciului. În minutele de prelungire, Unai Lopez a înscris al treilea gol pentru Rayo, stabilind scorul final la 3-1 și declanșând bucuria suporterilor din tribune, arată Gazeta Sporturilor.

Primul gol al lui Andrei Rațiu în La Liga

Reușita reprezintă o realizare importantă pentru Andrei Rațiu, fiind primul său gol în La Liga în cele 15 apariții pe care le-a avut până acum în acest campionat. De asemenea, fundașul este o prezență constantă în echipa națională a României, unde a jucat un rol esențial în recentele victorii ale „tricolorilor” împotriva Kosovo (3-0) și Lituania (3-1), în preliminariile pentru Campionatul European.

Andrei Rațiu. Sursa foto: Facebook

Andrei Rațiu continuă să impresioneze prin evoluțiile sale constante și prin contribuția sa ofensivă, confirmându-și statutul de jucător de bază atât la Rayo Vallecano, cât și în selecționata României.