Superliga. Sepsi a învins FC Botoșani cu 3-0 și urcă pe locul opt în clasament

În cadrul etapei a noua din Superliga României, Sepsi Sfântu Gheorghe a obținut o victorie convingătoare pe teren propriu, învingând echipa FC Botoșani cu scorul de 3-0. Meciul s-a desfășurat vineri seara, iar gazdele și-au asigurat cele trei puncte prin golurile marcate de Gabriel Debeljuh, Naser Alimi și Dimitri Oberlin.

Sepsi domină de la început

Sepsi a început în forță meciul, reușind să deschidă scorul încă din minutul 11, când Gabriel Debeljuh a finalizat cu succes o pasă primită de la Kallaku. Covăsnenii au continuat să controleze jocul, însă rezultatul la pauză a rămas 1-0 în favoarea lor.

În a doua jumătate a meciului, Sepsi a păstrat ritmul și și-a extins avantajul. În minutul 63, Naser Alimi a transformat cu succes un penalty, ducând scorul la 2-0.

Ar putea fi o imagine cu 1 persoană, jucând fotbal, jucând fotbal şi text

Finalul partidei a fost încununat de golul lui Dimitri Oberlin, care a închis tabela în minutul 87.

După această primă victorie, după renunțarea la fostul lor antrenor, Sepsi urcă pe locul opt în clasament, acumulând 11 puncte. În schimb, FC Botoșani rămâne pe poziția 15, cu doar 6 puncte obținute în primele etape ale campionatului. Acest rezultat subliniază diferențele de formă dintre cele două echipe.