Olanda - Turcia, 2-1. Olandezii vor juca cu Anglia în semifinale

Olanda s-a calificat în finalele Campionatului European de Fotbal din Germania, după ce a dispus de Turcia cu 2-1, în timpul regulamentar de joc.

Olanda, condusă 35 de minute de Turcia

A fost o revenire de senzație, în cea de a doua repriză, iar turcii, deși ajutați de o galerie numeroasă, nu au mai avut forța să egaleze, pentru a spera la prelungiri sau chiar lovituri de departajare.

Olanda a fost condusă vreme de 35 de minute de Turcia, după un gol marcat de Samet Akaydin, cu o lovitură de cap, în minutul 35. Turcii au intrat la vestiare la pauză în avantaj.

Revenire în a doua repriză. Turcia n-a mai putut ține ritmul

Olandezii au reușit să egaleze în repriza a doua, în minutul 70, tot printr-o lovitură de cap, a lui Stefan de Vrij.

În minutul 76, Cody Gapko a șutat cu piciorul drept și scorul a ajuns 2-1 pentru Olanda. Ulterior, la analiză, s-a văzut că Turcia și-a dat, de fapt, un autogol.

Turcia nu a reușit să egaleze în minutele rămase din timpul regulamentar de joc, și nici în cele 5 minute de prelungiri.

Olanda - Turcia, echipele de start

Olanda: Verbruggen - Dumfries, S. de Vrij, V. van Dijk, Ake - Schouten, Rheijnders - Bergwijn, Simons, Gakpo - Depay.

Rezerve: Biljow, Flkken, Geertrulde, De Ligt, Wijnaldum, Frimpong, Weghorst, Van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Gravenberch, Zirkzee

Selecționer Ronald Koeman

Turcia: Günok - Müldür, Akaydin, Ayhan, Bardakci, Kadioglu - Yilmaz, Ozcan, Calhanoglu, Yidiz - Guler

Rezerve: Bayindir, Cakir, Celkil, Yokuslu, Akturkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Kahveci, Akgun, Yildirm

Selecționer Vincenzo Montella

Stadion - Olympiastadion - Berlin Arbitru - Clément Turpin. Asistenți Nicolas Danos, Benjamin Pages (toți din Franța) Arbitru de rezervă - Felix Zwayer (Germania) Arbitru VAR - Jérôme Brisard (Franța). Asistenți VAR Willy Delajod (Franța), Marco Fritz (Germania)

În optimi, Olanda a trecut de România, cu scorul de 3-0, iar Turcia a învins Austria, cu scorul de 2-1.