Euro 2024. România - Olanda, 0-3. „Tricolorii”, eliminați din optimile de finală

Euro 2024. România - Olanda, 0-3. „Tricolorii”, eliminați din optimile de finală Echipa Națională. Sursa foto: Facebook /Nationala Romaniei Official

Euro 2024. România a pierdut, marți, jocul din „optimi”, disputat contra Olandei, scor 0-3. „Tricolorii” au părăsit competiția, după o confruntare în care s-au zbătut, dar nu au reușit să facă față unei naționale de firmă. Care, chiar dacă nu a impresionat la acest turneu, s-a bazat pe individualități. Gakpo, Depay, Malen, Van Dijk sau De Vrij au făcut diferența în multe momente.

Olandezii au condus doar cu 1-0 la pauză, deși au dominat total prima repriză. În partea secundă, elevii lui Edi Iordănescu nu au mai putut limita proporțiile scorului și au mai primit două goluri. România pleacă acasă după un turneu la care a surprins. În condițiile în care nici cei mai optimiști fani nu sperau că prima reprezentativă va ieși din grupa cu Belgia, Ucraina și Slovacia.

România - Olanda, 0-3

Au marcat: Gakpo (20), Malen (83 și 90)

Meciul s-a încheiat.

min. 90+4: Gol Olanda. Malen a marcat cu un șut de la 14 metri.

min. 83: Gol Olanda. Gafă mare a lui Drăgușin, care a încercat să protejeze mingea. Gakpo a interceptat-o, a pasat, iar Malen a înscris din 6 metri.

min. 73: Shouten a șutat din unghi, mingea s-a dus puțin pe lângă.

min. 63: Gakpo a marcat de la 5 metri, golul e anulat de VAR pentru ofsaid.

min. 53: Șutul lui Depay a fost blocat de Rațiu, mingea se ducea spre poartă. Racovițan a repins.

A început repriza a doua.

S-a încheiat prima repriză.

Terminăm repriza în atac, dar nu concretizăm, centrarea lui Hagi spre Drăgușin e respinsă în corner.

min. 45+1: Denis Drăguș șutează slab. portarul reține.

Olanda domină copios meciul, „tricolorii” nu mai au de-a face cu mingea și se apără în disperare.

min. 33: Dumfries a intrat foarte tare, cu umărul, la Mogoș, fundașul român acuză lovitura primită.

min. 26: De Vrij a trimis puțin pe lângă, de la 6 metri.

min. 20: Gol Olanda. Gakpo a pătruns, l-a fentat fără probleme pe Rațiu și a marcat.

min. 13. Mare ocazie pentru Dennis Man, care șutează puțin peste bara transversală.

Ianis Hagi s-a accidentat. Internaționalul român și-a spart capul, a primit îngrijiri medicale și a revenit.

Început echilibrat de meci, „tricolorii” fac presing.

Meciul a început.

ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Hagi Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu - Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă,Pușcaș, Alibec, Bîrligea Absenți: Coman (accidentat), Bancu (suspendat) Selecționer: Edward Iordănescu (46 de ani)

OLANDA (4-3-3): Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Bergwijn, Depay, Gakpo Rezerve: Flekken, Bijlow - Van de Ven, Blind, De Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Veerman, Gravenberch, Frimpong, Malen, Zirkzee, Weghorst, Brobbey Absenți: - Selecționer: Ronald Koeman (61 de ani)

Euro 2024. Meci de zile mari, pentru naționala României, care va întâlni Olanda, de la ora 19.00 (în direct la PRO TV). Confruntarea contează pentru optimile de finală ale turneului găzduit de Germania. Și poate însemna o nouă bucurie la nivel național.

Euro 2024. Un meci ce poate intra în istoria fotbalului românesc

„Tricolorii” se bat pentru un loc în „sferturi” cu reprezentativa batavă, la Munchen. Este cel mai important meci al României din ultimii 24 de ani. În 2000, la Europeanul din Olanda și Belgia, prima reprezentativă disputa un meci contra Italiei, în „sferturi”, și era eliminată după o înfrângere cu 0-2.

Astăzi, elevii lui Edi Iordănescu ar putea să dea o nouă mare lovitură. După ce au câștigat grupa E: 3-0 cu Ucraina, 0-2 cu Belgia și 1-1 cu Slovacia. Olanda a câștigat în grupă, cu Polonia, 2-1, a remizat cu Franța, 0-0, și a pierdut cu Austria, scor 2-3.

România - Olanda, echipe probabile:

ROMÂNIA (4-1-4-1): Fl. Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu - M. Marin - Man, R. Marin, Stanciu, Mihăilă - Drăguș Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu - Mogoș, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, I. Hagi, Fl. Coman, Pușcaș, Alibec, Bîrligea Absent: Bancu (suspendat) Selecționer: Edward Iordănescu (46 de ani)

OLANDA (4-2-3-1): Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake - Schouten, Reijnders - Frimpong, X. Simons, Gakpo - Depay Rezerve: Flekken, Bijlow - Van de Ven, Blind, De Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Veerman, Gravenberch, Malen, Bergwijn, Zirkzee, Weghorst, Brobbey Absenți: - Selecționer: Ronald Koeman (61 de ani)

Stadion: Allianz Arena (Munchen), capacitate 66.000 de locuri Arbitru: Felix Zwayer Arbitri asistenți: Stefan Lupp & Marco Achmuller Arbitru VAR: Bastian Dankert (toți Germania)