Calificare după lovituri de departajare. Franța-Portugalia, 0-0 (5-3), după bara lui Joao Felix Franța EURO 2024. Sursa foto Facebook

Hamburg, Germania. Reprezentativa Franţei s-a calificat, vineri seara, în semifinalele Euro 2024, la loviturile de departajare, după ce în cele 120 de minute de joc nu se marcase niciun gol.

Franța, calificată doar la 11 metri

Portugalia a pierdut la loviturile de la 11 metri, scor 5-3, după ratarea lui Joao Felix, care a tras în bară.

Cele mai importante ocazii ale meciului de la Hamburg s-au consemnat în minutele 20, când portarul Diogo Costa a respins șutul lui Theo Hernandez, și 61, când portarului francezilor, Maignan, a respins dubla ocazie a lui Brunos Fernandes şi Joao Cancelo.

În minutul 63, Maignan a respins şutul lui Vitinha, apoi și pe cel, cu călcâiul, al veteranului Cristiano Ronaldo.

În minutul 66 a avut ocazie francezul Kolo Muani, după ce intervenţia lui Ruben Dias l-a salvat pe Diogo Costa in extremis.

Iar în minutul 73, Dembele a trimis puţin pe lângă vinclu. Până la urmă, timpul regulamentar de joc s-a încheiat cu tabela de marcaj neatinsă și nici în cele două reprize de prelungiri Franța și Portugalia nu au reușit să marcheze.

Franța joacă semifinala cu Spania

Calificarea s-a decis la loviturile de departajare. Primul a marcat Ousmane Dembele, pentru Franţa, apoi Cristiano Ronaldo, pentru Portugalia. Fofana şi Bernardo Silva și-au făcut datoria și scorul a ajuns la 2-2. Apoi Kounde a transformat, în timp ce Joao Felix a trimis mingea în bară.

Barcola a dus scorul la 4-2. Nuno Mendes a făcut 4-3, dar Theo Hernandez a înscris şi el iar Franţa merge în semifininala cu Spania.

Euro 2024, Portugalia, Ronaldo

Cristiano Ronaldo și portarul Diogo Costa / Sursa foto: Facebook

Veteranul Portugaliei, Cristiano Ronaldo, aflat la al șaselea Campionat European, a jucat, cel mai probabil, ultimul său meci la un turneu final, fiind însă şi primul Euro la care nu marchează decât din lovitură de la 11 metri.

Echipele:

Portugalia: Diogo Costa – Cancelo (N. Semedo 74), Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Palhinha (Ruben Neves 90+2), Vitinha (Matheus Nunes 119), Bruno Fernandes (F. Conceicao 74) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Joao Felix 106). Selecționer: Roberto Martinez.

Franța: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Kante, Tchouameni, Camavinga (Fofana 91) – Griezmann (Dembele 67) - Kolo Muani (M. Thuram 86), Mbappe (Barcola 106). Selecționer: Didier Deschamps

Arbitri: Michael Oliver - Stuart Burt, Dan Cook (toţi din Anglia) – Szymon Marciniak (Polonia)