LIGA I. Dinamo și FCSB și-au împărțit câte un punct la finalul derby-ului disputat pe un „câmp de cartofi”. Harlem Gnohere a fost eroul NEGATIV

Dinamo și FCSB au remizat, duminică, scor 1-1, într-o confruntare ce s-a disputat pe „Arena Națională”, în etapa a 15-a a campionatului intern.

Terenul de pe „Arena Națională” a semănat cu un câmp pe care s-au cultivat cartofi, iar fotbaliștii de la Dinamo și FCSB au fost vizibil încurcați de gazonul acoperit din loc în loc cu iarbă. Derby-ul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar rezultatul este neumlțumitor pentru ambele formații. Gazdele au deschis scorul prin Diogo Salomao, fotbalist care a transformat un penalty în minutul 40. În repriza a doua, în minutul 48, „roș-albaștrii” au beneficiat și ei de o lovitură de la 11 metri. Harlem Gnohere a șutat și Penedo a respins până la Florin Tănase, cel care a marcat. Gnohere a fost eliminat în minutul 52, după ce l-a lovit inexplicabil pe Armando Cooper. Dinamo n-a reușit să fructifice avantajul omului în plus și meciul s-a încheiat la egalitate.

FCSB se află pe locul al 2-lea al clasamentului, cu 28 de puncte, cu două mai puțin decât lidera CFR Cluj, iar Dinamo e pe poziția a 9-a, cu 17 puncte.