CFR a ratat şansa de a "ucide" campionatul

LIGA I. Clujenii n-au obţinut decât o remiză, aseară, în deplasare, cu FC Vaslui, scor 1-1, deşi au jucat aproape tot meciul în superioritate numerică.

Formaţiile FC Vaslui şi CFR Cluj au remizat aseară, pe terenul moldovenilor, în ultimul meci din etapa a 24-a a Ligii I, scor 1-1. Lupta pentru titlu păstreazăaceleaşi coordonate, deoarece niciuna dintre cele cinci echipe care se luptă pentru acest obiectiv nu au câştigat şi nici n-au pierdut în această etapă. Gazdele au început mai bine jocul, dar oaspeţii au deschis scorul, în minutul 14, prin Ronny, care a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Sougou. Peste două minute, portughezul Hugo Luz, fundaşul stânga al "galben-verzilor", l-a călcat pe acelaşi Sougou şi a fost eliminat. Gestul lui Hugo Luz a fost inexplicabil, mai ales că duelul s-a petrecut într-o fază lipsită de importanţă. Deşi conduceau şi se aflau în superioritate numerică, ardelenii şi-au arătat repede limitele şi au fost egalaţi, în minutul 22, de brazilianul Wesley, golgheterul campionatului, după o fază superbă. Deşi au jucat aproape trei sferturi din meci în inferioritate numerică, gazdele au continuat să domine şi să rateze ocazie după ocazie la poarta ardelenilor. Elevii lui Jorge Costa şi-au mai creat o singură ocazie mare, pe final, prin Bastos. Alexandru Tudor a făcut două mari erori Arbitrul Alexandru Tudor a fot intransigent când Hugo Luz a avut o intervenţie de "roşu", dar a închis ochii la un cot în plină figură pe care "feroviarul" Ronny i l-a aplicat lui Marius Constantin. Cea mai mare greşeală a lui Tudor a avut loc în minutul 85, când Marius Constantin l-a faultat în careu pe Ioan Hora. Deşi era foarte bine plasat, Alexandru Tudor a considerat că jucătorul CFRului a forţat obţinerea loviturii de pedeapsă. Fanii "galben-verzilor" au protestat împotriva contestatei legi a lui Mitică Dragomir cu un mesaj dur: "Un nebun a făcut o lege la un şpriţ şi alţii la poartă ne pipăie la şliţ".