LIGA I. ASA Tg. Mureş - Petrolul Ploieşti, 1-0. Ardelenii trec din nou pe primul loc al clasamentului

ASA Tg. Mureş s-a impus la limită, pe teren propriu în partida cu Petrolul Ploieşti, scor 1-0.

Formaţia ardelenă a fost obligată să obţină toate cele trei puncte, în această seară, după victoria Setelei de la Braşov (3-2), şi, astfel, trupa pregătită de Liviu Ciubotariu se menţine la un punct în faţa "roş-albaştrilor".

În jocul de la Târgu Mureş, atât ASA cât şi Petrolul şi-au trecut în cont ocazii clare de a marca întrând la cabine cu un scor alb. În repriza a doua, gazdele au au ratat două ocazii mari, prin Hora şi Axente, dar reuşita ardelenilor a venit abia în minutul 86. Claudiu Voiculeţ a înscris unicul gol al întâlnirii cu un şut trimis de la 20 de metri direct în vinclul porţii lui Pecanha.

Cu două etape înainte de final, ASA revine pe locul 1, cu 68 de puncte acumulate.

ASA:  Stăncioiu - Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi - Voiculeţ, G.Mureşan - Hora, Goga, Zicu - Axente Rezerve: Viciu, Gonzalez, Hanca, Manolov, Gorobsov, N'Doye, Bumba.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Satli, Ipsa, Peteleu - I.Filip, L.Marinescu, - Astafei, Kronaveter, Nepomuceno - N'Koyi Rezerve: Cobrea, A.Coman, I.Marin, Mareş, Gallegos, Pastorini, Tchite.