DEZASTRU la Mondialul de handbal. România a fost UMILITĂ de Cehia și s-a oprit în „OPTIMI”

Cristina Neagu (stânga) e centrul de greutate al naționalei. FOTO: FACEBOOK /FRH FEDERAȚIAROMÂNĂ- DE-HANDBAL-OFFICIAL
Autor: | | 10 Comentarii | 13836 Vizualizari

Naționala de handbal a României a pierdut meciul cu Cehia, scor 27-28, și a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

Șoc la Campionatul Mondial de handbal din Germania. Naționala feminină a României a fost învinsă, luni, de reprezentativa Cehiei, scor 27-28, și a fost eliminată încă din faza optimilor de finală. Echipa antrenată de Ambros Martin n-a făcut un meci grozav, în fața unui adversar modest, dar la pauză a condus cu 17-14. România n-a avut mari emoții cu cehoaicele și a condus la o diferență de 3 goluri în majoritatea timpului. Însă, finalul a fost unul năucitor. Adversarele au preluat conducerea, cu 26-25, Geiger a egalat. Cehia a trecut din nou în avantaj, Cristina Neagu a egalat cu 15 secunde înainte de final, după ce a transformat de la 7 metri, iar în ultima secundă, România a încasat gol, într-un moment în care adversarele evoluau fără portar.