România - Muntenegru, 4-3. Viorel Moldovan a debutat cu dreptul, într-un meci oficial, pe banca naționalei de tineret

Naționala de tineret a României a învins, în această seară, acasă, reprezentativa similară a Muntenegrului, scor 4-3, în preliminariile Campionatului European.

Viorel Moldovan a debutat cu dreptul, într-un meci oficial, pe banca tehnică a naționalei de tineret. După succesul înregistrat în amicalul cu Italia, scor 2-1, „tricolorii” au învins, astăzi, în Ștefan cel Mare, naționala Muntenegrului, scor 4-3. Meciul a contat pentru preliminariile Campionatului European din 2015. România a deschis scorul în minutul 10, prin Deian Boldor, dar ex-iugoslavii au revenit spectaculos până la pauză, datorită „triplei” reușite de Djordjevici (15, 33 și 35). „Tricolorii” au revenit spectaculos în partea secundă și au întor rezultatul prin George Pușcaș (67), Claudiu Bumba (78 - penalty) și Florin Tănase (82).

În Grupa a 5-a de calificare, românii se află pe poziția a 2-a, cu 12 puncte și mai au de disputat un joc, împotriva Germaniei, în deplasare. Nemții se află pe primul loc, cu 14 puncte, și vor juca, mâine, acasă, cu Irlanda. Dacă vor obține un punct, liderii grupei vor obține calificarea la turneul final.