Petrolul e la un pas de calificare

„Lupii Galbeni” au debutat cu victorie în Liga Europa, după ce s-au impus, joi, în fața albanezilor de la FK Flamurtari, cu scorul de 2-0, în prima manșă a turului secund preliminar

Elevii lui Răzvan Lucescu au câștigat meritat jocul împotriva albanezilor, de pe stadionul „Ilie Oană”, iar toată suflarea petrolistă așteaptă de la formația „galben- albastră” un parcurs cât mai lung în această călătorie europeană.

Mutu, deranjat de jocul primei reprize

„Lupii” au dominat partida de la Ploiești, dar s-au lovit de o echipă bine organizată, care și-a încercat norocul în mai multe situații de a marca, pe contraatac. A fost nevoie, însă, ca prahovenii să se trezească în al doilea act al confruntării. Gazdele au reușit să îndepărteze emoțiile celor 13.000 fani prezenți pe cochetă arenă ploieșteană, atunci când Gevaro Nepomucenco, noua achiziție batavă, a înscris printr-un șut trimis sub transversala porții adverse (77). După numai șapte minute, Petrolul și-a mărit avantajul pe tabela de marcaj, prin Toto Tamuz, care a reluat cu capul centrarea din corner venită din partea lui De Lucas.

La finalul disputei, Răzvan Lucescu, tehnicianul Petrolului, s-a declarat mulțumit de rezultatul de la Ploiești. „2-0 e un rezultat bun. Sunt mulțumit pentru că e un scor care ne ajută să rămânem cu picioarele pe pământ și la retur. Mă bucur pentru Nepomucenco, e un lucru fantastic pentru un jucător de 21 de ani să intre pe teren și să marcheze”, a afirmat Lucescu.

Totuși, Adrian Mutu, starul din ofensiva ploieșteană, s-a arătat de ranjat de evoluția echipei sale din prima repriză. „Sincer să fiu, nu ne așteptam să fie un joc atât de dificil. Albanezii s-au apărat bine, pe două linii. Sper ca în retur să nu mai repetăm prima repriză. Cred că în Albania ne va fi mult mai greu”, a declarat „Briliantul”.

CFR Cluj, evoluție ștearsă

CFR Cluj și FK Jagodina au încheiat, aseară, cu o remiză albă prima manșă a turului II preliminar al Ligii Europa. Într-un meci lipsit de spectacol, sârbii au avut prima mare ocazie de gol în minutul 16, atunci când portarul gazdelor Felgueiras a avut o intervenție salvatoare în fața lui Susnjar.

Clujenii nu au impresionat în joc, înregistrând doar două ocazii de mici proporții în prima repriză, prin Negruț (27) și Deac (34). Cea mai mare ocazie de gol a partidei de pe stadionul „Dr. Rădulescu” a avut loc în minutul 73, prin „feroviarul” Ogbu, care a trimis cu capul în bară, în urma unei lovituri de colț.