Germania supraviețuiește miraculos la Mondial. Kroos este erou național

Campioana mondială en-tritre a fost la un pas de a părăsi turneul final din Rusia. Nemții s-au chinuit cu naționala Suediei, pe care au învins-o abia în al cincilea minut al prelungirilor, grație unei execuții perfecte, reușite de mijlocașul echipei Real Madrid. În ultima etapă, germanii întâlnesc Coreea de Sud, cel mai ușor adversar din Grupa F.

Nemții au prins culoare în obraji, după succesul dramatic obținut sâmbătă seara, la Soci, în confruntarea cu Suedia, din Grupa F.

Nemții au ratat din toate pozițiile

Campioana mondială en-titre nu avea decât varianta victoriei și și-a atins obiectivul după ce s-a impus cu 2-1.

riticată de fani și presă, după eșecul suferit în fața Mexicului (0-1), Germania a intrat pe teren decisă să-și supună repede adversarul. Însă, lucrurile au fost mai complicate decât se așteptau nemții. Trupa lui Joachim Low și-a creat ocazii uriașe, suedezii au scăpat fără gol și au lovit în minutul 32 prin Ola Toivanen. La pauză, germanii erau eliminați, dar soarta meciului era departe de a fi decisă.

Marco Reus a egalat în minutul 48, „alb-negrii” au ratat bune oportunități de-a trece în avantaj, iar lovitura au dat-o abia în minutul 90+5.

Toni Kroos a executat impecabil o lovitură liberă din lateral stânga și a pompat oxigen în naționala țării sale.

La final, nervii au explodat. Doi oficiali ai nemților, Georg Behlau, organizatorul de călătorii, și ofițerul de presă Uli Voigt au făcut semne obscene către banca adversă. Suedezii au reacționat, în frunte cu selecționerul Janne Andersson.

La un pas de bătaie generală

De aici până la bătaie nu a mai fost decât un singur pas, iar conflictul a fost aplanat cu greu de arbitrul de rezervă, un bodyguard și managerul Oliver Bierhoff.

„N-ar trebui să-ți jignești adversarul cu care te-ai luptat 90 de minute. E urât ce-au făcut”, a afirmat Janne Andersson. Toni Kroos (foto mic), eroul campioanei en-titre, și-a luat revanșa, după ce greșise la golul marcat de suedezi. El a spus că Germania nu va pleca ușor de la turneul final.

„Golul Suediei a fost vina mea. Îmi asum responsabilitatea. Când atingi mingea de atâtea ori e normal să o și pierzi. Dar îmi asum greșeala. Dar la final s-a rezolvat, nu? A fost impresionant. Aveam senzația că multă lume se va bucura dacă Germania ar fi fost eliminată. Dar nu vom renunța așa ușor. Nu plecăm așa ușor. Lovitura liberă din care a apărut ultimul gol era într-o poziție foarte bună. Așa că am decis să șutez”, a declarat Kroos.