LIGA I. CFR Cluj - Universitatea Cluj, 1-0. Echipa din Gruia a câștigat în minutul 90+4 și a egalat-o pe Steaua în clasament

CFR Cluj a învins, astăzi, pe teren propriu, pe Universitatea Cluj, grație unui gol reușit în cel de-al patrulea minut al prelungirilor. După acest succes, echipa din Gruia a urcat pe primul loc.

CFR Cluj a reușit să învingă, în ultimul meci al etapei a 9-a, pe teren propriu, formația Universitatea Cluj, scor 1-0, în derby-ul orașului de la poalele Feleacului. Oaspeții au evoluat cu un om mai puțin, din minutul 34, atunci când Mengelo a fost eliminat de arbitrul George Găman. În ciuda avantajului numeric, gazdele nu au reușit să străpungă defensiva rivalilor decât în ultimele seunde, atunci când Thiago Lopes a punctat decisiv.

După această victorie, CFR Cluj ocupă locul I în clasamentul Ligii I, cu 22 de puncte, fiind la egalitate cu Steaua. După aceast meci, Universitatea Cluj a ajuns la cea de-a treia înfrângere consecutivă cu George Ogăraru pe banca tehnică. Înaintea derby-ului, câțiva fani ai oaspeților au fost implicați într-o altercație cu forțele de ordine. Ultrașii au fost deposedați de torțe, bețe de steaguri și petarde.