Liverpool, răpusă de două penalty-uri în Liga Europa

Formaţia engleză Liverpool FC a pierdut aseară, în deplasare, la Lisabona, scor 2-1, în faţa lui Benfica Lisabona, în prima manşă a sferturilor de finală în Liga Europa. Portughezii au înscris din două lovituri de pedeapsă.

Benfica a început foarte slab meciul, primind gol în minutul nouă, gând Daniel Agger a deviat spectaculos în poartă mingea trimisă de Steven Gerrard dintr-o lovitură liberă. După o jumătate de oră de joc, Ryan Babel a fost eliminat, iar Benfica a revenit pe tabela de marcaj prin Oscar Cardozo care a transformat un penalty acordat pentru un fault în careu asupra argentinianului Pablo Aimar. Cu zece minute înainte de final, Cardozo a înscris din nou, tot din lovitură de pedeapsă, după ce Jamie Carragher a făcut un henţ în careu. Manşa retur se joacă joia viitoare pe Anfield Road.

Fulham a reuşit să învingă pe teren propriu, scor 2-1, campioana Germaniei, VfL Wolfsburg. Bobby Zamora a deschis scorul în minutul 59, iar Damien Duff a dublat avantajul londonezilor patru minute mai târziu. Wolfsburg a reuşit golul care îi dă speranţe mari pentru retur prin Madlung, care a reluat cu capul o centrare a bosniacului Misimovici.

Derby-ul iberic din sferturile de finală, dintre Valencia CF şi Ateltico Madrid, s-a încheiat nedecis, scor 2-2. Diego Forlan a deschis scorul pentru madrileni în minutul 59, însă Manuel Fernandes a egalat imediat. Atletico a punctat din nou, prin Antonio Lopez, iar vedeta gazdelor, David Villa, a stabilit scorul final. În celălalt meci al serii, Hamburger SV a învins formaţia belgiană Standard Liege cu scorul de 2-1, pe teren propriu. Rezultate:

Fulham FC - VfL Wolfsburg 2-1 B. Zamora (59), D. Duff (63) / A. Madlung (81)

Hamburger SV - Standard Liege 2-1 M. Petric (42 - pen), R.v. Nistelrooy (45) / Mbokani (31)

Valencia CF - Atletico Madrid 2-2 M. Fernandes (67), D. Villa (82) / Forlan (59), Lopez (72)

Benfica Lisabona - FC Liverpool 2-1 Cardozo (59 şi 70 - ambele din penalty) / D. Agger (9) - min. 31, Babel, de la oaspeţi, a fost eliminat

Partidele retur se vor disputa joia viitoare.