LIGA CAMPIONILOR. Șahtior - FC Porto, 2-2. „Minerii” lui Mircea Lucescu au ratat victoria după ce au condus cu 2-0 în minutul 89

Șahtior Donețk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, scor 2-2, partida disputată în compania portughezilor de la FC Porto. Ucrainenii au condus cu 2-0 în minutul 89.

Seară dramatică pentru Mircea Lucescu în grupele Ligii Campionilor. Șahtior Donețk a condus pe teren propriu, scor 2-0, în minutul 89, dar lusitanii au revenit și au obținut un punct. Într-o altă confruntare, Manchester City a remizat pe teren propriu, scor 1-1 cu AS Roma. Pentru italieni a egalat Francesc Totti, cel care, la vârsta de 38 de ani, a devenit cel mai vârstnic marcator din istoria competiției. Iată rezultatele de marți:

Grupa E

ȚSKA Moscova - Bayern Munchen 0-1 Muller (22 - penalty)

Man. City - AS Roma 1-1 Aguero (4) / Totti (23)

Grupa F

PSG - FC Barcelona 3-2 D. Luiz (10), Verratti (26), Matuidi (54) / Messi (12), Neymar (56)

APOEL - Ajax 1-1 Manduca (31 - penalty) / Andersen (28)

Grupa G

Sporting - Chelsea 0-1 Matici (34)

Schalke - Maribor 1-1 Huntelaar (56) / Bohar (37)

Grupa H

Șahtior - FC Porto 2-2 Teixeira (52), Adriano (85) / J. Martinez (89 - penalty și 90+4). În minutul 35, Brahimi, de la FC Porto, a ratat un penalty

BATE - Athletic Bilbao 2-1 Polyakov (19), Karnitski (41) / Aduriz (45)