PERFORMANȚĂ. Larisa Iordache, DUBLĂ MEDALIATĂ cu AUR la Cupa Mondială de la Koper

Larisa Iordache, medaliată cu aur la CM
Autor: | | 0 Comentarii | 799 Vizualizari

Larisa Iordache a reușit să urce din nou pe podiumul gimnasticii, după ce, aseară, a obținut medalia de aur la paralele, în concursul de Cupă Mondială de la Koper (Slovenia). Astăzi, românca a cucerit aurul și în finala de la bârnă.

UPDATE: Larisa a cucerit și medalia de aur la Cupa Mondială din Slovenia. De data aceasta, românca a triumfat în finala de la bârnă. A fost notată cu 14,150 de puncte.

......................

Sportiva noastră a terminat proba cu nota 13,800, la egalitate cu gimnasta canadiană Elisabeth Black, dar departajarea s-a făcut după nota la execuție. Astfel, Larisa a devansat-o pe aceasta cu cele cinci zecimi în plus. Podiumul a fost încheiat de către brazilianca Flavia Saraiva.

În sesiunea de calificări de la Koper, Iordache a primit nota 13,850, la paralele, depășindu-le și atunci pe brazilianca Flavia Saraiva, 13,750 puncte, și pe Elisabeth Black (Canada), 13,650 puncte.

Astăzi, „tricolora” se va lupta și în finala la bârnă, probă în care a obținut medalia de bronz, în urmă cu trei săptămâni, în cadrul Campionatelor Europene de la Cluj.

Alte articole din categoria: Alte sporturi