Halep, primele reacții după victoria cu Pavlyuchenkova: „Dacă pierdeam primul set, era mai greu să revin!”

Simona Halep, a treia jucătoare în clasamentul mondial a declarat după victoria din „sferturi”, cu Anastasiz Pavlyuchenkova, scor 7-6 (3), 6-2, că este fericită de calificarea în penultimul act de la Cincinnati.

„A fost un meci greu, ea este destul de puternică, am jucat de multe ori contra ei. Primul set a contat foarte mult, am avut ceva dureri la picior. Am stat foarte concentrată și am reușit să fiu mai puternică decât ea. Dacă aș fi pierdut, era mai greu să revin! Mă simt destul de obosită, dar este normal după atâtea meciuri grele.

Am avut încredere după meciul de la Toronto, iar acum pot să joc un tenis bun și să câștig meciuri grele. Sunt foarte fericită că am ajuns în premieră în semifinale la Cincinnati”, a declarat Halep, la Digi Sport.

În semifinale, Simona Halep se va duela la Cincinnati cu sârboaica Jelena Jankovici, locul 25 WTA, în această noapte, nu înainte de ora 03:30 (în direct la Dolce Sport).