DECLARAȚII EXUBERANTE făcute de o tenismenă: „Dacă asta ar fi fost finala, aș fi țipat li alergat dezbrăcată”

Andrea Petkovici a eliminat-o pe Petra Kvitova, în primul tur al turneului de la Australian Open și a jubilat la conferința de presă

Nemțoaica Andrea Petkovici, locul 98 WTA, a câștigat partida disputată împotriva Petrei Kvitovici (Cehia, locul 28 WTA), în primul tur al turneului de la Australian Open, scor 6-3, 4-6, 10-8. La final, sportiva din Germania a făcut spectacol la conferința de presă și a declarat că, dacă meciul ar fi fost finala turneului, și-ar fi ieșit din minți de bucurie.

„Sincer, nu am simţit mare lucru la final. Eram atât de concentrată încât nu am realizat că s-a terminat. Am mers să o îmbrăţişez pe Petra şi m-am gândit că trebuie să fac un gest prin care oamenii să creadă că-s bucuroasă. Am avut atât de multe înfrângeri la limită în primele tururi ale turneelor de Mare Şlem în 2017, încât nu am vrut să îmi pierd concentrarea nicio clipă. Ştiu că sună ca un clişeu. Mă gândeam să nu am niciun gând. A funcţionat. Trebuie să mă recuperez rapid. A fost un consum enorm. Dacă asta ar fi fost finala turneului, aş fi ţipat, alergat dezbrăcată în jurul arenei şi aş fi sărit peste toate lucrurile. Nu a fost, aşa că trebuie să păstrez euforia pentru altădată şi să mă concentrez pe meciul următor", a spus Petkovici.