CE 2016. Croația - Portugali, 0-1. Lusitanii au dat LOVITURA în minutul 117 și merg în sferturile de finală

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a câștigat dramatic meciul din „optimi”, disputat cu reprezentativa Croației, scor 1-0.

Portugalia a obținut biletele pentru sferturile de finală ale CE din Franța. Sâmbătă, la Lens, lusitanii s-au impus în prelungirile partidei jucate împotriva Croației, scor 1-0. Meciul a fost dezamăgitor, ambele echipe dând impresia că sunt epuizate fizic după cele trei meciuri din grupe. Pentru că după 90 de minte nu s-a marcat, partida a intrat în prelungiri, acolo unde, portughezii au lovit decisiv, în minutul 117, datorită lui Ricardo Quaresma. Ex-iugoslavii au părăsit în lacrimi terenul, după ce în faza grupelor se învinseseră Turcia (scor 1-0) și Spania (2-1) și remizaseră cu Cehia (scor 2-2). Portughezii au obținut primul succes în competiție, după 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria și 3-3 cu Ungaria.