News Alert. Simona Halep a câștigat turneul de la Dubai, după o finală epuizantă și dramatică

epa07285757 Simona Halep of Romania reacts during her women's first round match against Kaia Kanepi of Estonia at the Australian Open tennis tournament in Melbourne, Australia, 15 January 2019. EPA/JULIAN SMITH AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Simona Halep a devenit campioană la Dubai, după ce a trecut, sâmbătă, de Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6(5)

Simona Halep (locul 2 WTA) a câștigat turneul de la Dubai, la finalul meciului disputat, astăzi, împotriva kazahei Elena Rybakina (19 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-6.

Finala a fost extrem de echilibrată, Elena s-a impus în primul act, l-a pierdut pe cel de-al doilea, apoi s-a mers în decisiv, până în tie-break, acolo unde Simona a învins cu 7-5. Constănțeanca a bifat astfel primul trofeu câștigat în 2020, și cel de-al 20-lea al carierei.

Cele două sportive s-au mai întâlnit anul trecut, la Wuhan (China), acolo unde Simona a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor fizice, în primul set, la scorul de 5-4. Dacă se va impune la Dubai, Halep își va trece în palmares cel de-al 20-lea trofeu al carierei.

După această victorie, Simona Halep va lua o pauză, pentru că nu va participa la turneul de la Doha (Qatar) ce va debuta săptămâna viitoare.

Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 6-3, 7-6(5)

Halep și-a pierdut serviciul. Este 6-6. Totul se joacă în tie-break.

Halep face un break într-un moment esențial și trece în avantaj. 6-5.

Simona salvează meciul după ce egalează la 5.

Elena Rybakina a trecut în avantaj.

Simona a egalat la 4.

Kazaha a trecut în avantaj, conduce cu 4-3

Egalitate, scor 3-3

Kazaha este în avantaj: 2-1 pentru Rybakina.

Scor egal după primele două gameuri: 1-1.

Simona își adjudecă setul al 2-lea, scor 6-3, și câștigătoarea se va decide în decisiv

Simona câștigă un game aprig. 5-3

Kazaha se apropie la 4-3.

Rybakina a redus din diferență 4-2.

Scorul este 4-1 pentru Simona.

Halep se distanțează la 3-1.

Kazaha a egalat, scor 1-1

Simona câștigă primul set. 1-0