Zenit, în „sferturi“

PERFORMANŢĂ. Formaţia rusă Zenit St. Petersburg s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA, după ce a dispus aseară, scor 2-0, de echipa franceză Olympique Marseille.

Învinşi în prima manşă, scor 1-3, ruşii tehnicianului olandez Cor Pot au remontat spectaculos, prin reuşitele lui Pavel Pogrebniak, din minutele 39 şi 78. Bayer Leverkusen a pierdut returul cu Hamburger SV, scor 2-3, dar merge mai departe datorită victoriei din prima manşă, 1-0. În această seară se dispută ultimele două „sferturi“: Werder Bremen - Rangers (în tur 0-2) şi Sporting - Bolton (1-1). Partidele Bayern - Anderlecht (în tur 5-0), Everton - Fiorentina (0-2), PSV - Tottenham (1-0) şi Getafe - Benfica (2-1) s-au disputat aseară, după închiderea acestei ediţii.