Zenga, debut victorios

Condusa de pe banca de un nou antrenor, Dinamo si-a asigurat aseara victoria in partida cu Poli, scor 5-2, dupa ce a marcat doua goluri in minutele 70 si 72.

Echipa de fotbal Dinamo a obtinut aseara, la Iasi, o victorie clara, scor 5-2, si l-a facut fericit pe antrenorul italian Walter Zenga, aflat la primul meci pe banca tehnica a „cainilor rosii”. Campioana s-a desprins in minutul 70, cand Lucian Goian a punctat pentru 2-1. Punctul linistii l-a inscris Ionel Danciulescu, in minutul 72. Pana la final, „Danciu” a mai gasit de doua ori drumul spre gol.

> „E vina lui Augustus Constantin, care n-a mai arbitrat in repriza a doua la fel de bine ca in prima parte! Dupa pauza a fluierat numai impotriva noastra! Dinamo n-a avut ocazii”, s-a plans Ionut Popa, antrenorul gazdelor. La primul gol al moldovenilor, Ionut Balba s-a aflat in pozitie de ofsaid.

> „Echipa si-a revenit. Sunt multumit de felul cum a jucat. De maine ne gandim la Elfsborg”, a afirmat Zenga.

> „O minte plina de comunism: LPF m...”, a fost mesajul dinamovistilor pentru Dumitru Dragomir.

> George Blay, unul dintre favoritii lui Mircea Rednic, si-a pierdut postul de titular la Dinamo. In schimb, peruanul John Galliquio a fost folosit din primul minut, desi a venit doar de cateva zile la echipa.

„Omul-Paianjen”, intampinat cu broaste

> Inginerul Petrica Ciobanu, un infocat fan al gazdelor, i-a pregatit o primire speciala antrenorului italian Walter Zenga. Poreclit „Stefan cel Mare”, suporterul a adus la stadion mai multe broaste din plastic.

> Elfsborg, adversara de saptamana viitoare a dinamovistilor in Cupa UEFA, a remizat aseara in campionatul Suediei, pe teren propriu, scor 2-2, cu IFK Göteborg. Nordicii si-au trimis doi observatori la meciul de la Iasi.

> Un suporter al gazdelor a venit la meci cu un fular al echipei Lazio Roma, pe care l-a fluturat mandru prin dreptul tribunei oficiale.

LIGA I

POLI IASI - DINAMO...............2-5 Marcatori: Balba (27), Naidin (90·2 - penalty)/ Ad. Cristea (3), L. Goian (70), Danciulescu (72, 77 si 83)

POLI IASI: Branet 4 - Buta 4 (73, Palimaru 4), R. Ciobanu 4, Onut 4, Ad. Ilie 5, Paruolo 5 - R. Miclea 5 (46, Silvasan 4), Naidin 4, L. Munteanu 4, Sfarlea 5 - Balba 6 (75, Bakovici 4). Antrenor: Ionut Popa

DINAMO: Romanovs 7 - Galliquio 6, L. Goian 7, St. Radu 6, Izvoranu 6 - Margaritescu 6, Ad. Cristea 7 (61, Oprita 6), Ropotan 6, C. Munteanu 7 (67, Bostina 6) - Cl. Niculescu 7, Danciulescu 8 (85, F. Fernandez). Antrenor: Walter Zenga

Stadion: „Emil Alexandrescu”; Spectatori: 9.000; Arbitri: A. Constantin 6 - N. Meghesan 4 , D. Demetrescu 6