Verdict amânat în lupta pentru titlu din Italia

Cele două goluri târzii reuşite de Francesco Totti, căpitanul lui AS Roma, în meciul cu Cagliari, scor 2-1, au prelungit lupta pentru titlu în Serie A până în ultima etapă. Liderul Inter Milano a câştigat pe teren propriu, scor 4-3, cu Chievo Verona şi rămâne în frunte, având un avantaj de două puncte în faţa grupării din capitala Italiei.

Andrea Lazzari a deschis scorul pentru Cagliari pe Stadio Olimpico, în minutul 73 al meciului, însă Totti a reaprins repede speranţele fanilor din capitala Italiei, întorcând scorul în doar zece minute.

Nici Inter nu a avut viaţa uşoară cu Chievo, oaspeţii punând mari probleme pe San Siro. "Măgarii zburători" au deschis scorul prin autogolul lui Motta, însă Mantovani a întors favoarea şi a marcat şi el în propria poartă. Cambiasso, Milito şi Balotelli au dus-o pe Inter la trei goluri distanţă, însă Pablo Granoche şi Sergio Pellissier au readus-o pe Chievo în joc.

Oamenii lui Jose Mourinho au rezistat însă şi trebuie să învingă pe terenul retrogradatei Siena pentru a-şi asigura din nou medaliile de campioni. Mai mult, după succesul din Cupa Italiei, Inter poate realiza "tripla" dacă învinge Bayern Munchen - proaspăta campioană a Germaniei - în finala Ligii Campionilor.