Valentino Rossi, câştigător în Grand Prix-ul Spaniei

Pilotul italian a câştigat prima sa cursă MotoGP a sezonului şi a preluat conducerea în clasamentul mondial de motociclism viteză, după ce s-a impus, astăzi, la Marele Premiu al Spaniei de pe circuitul de la Jerez.

Valentino Rossi (Yamaha) a fost urmat de spaniolul Dani Pedrosa (Honda) şi de australianul Casey Stoner (Ducati).

Victoria pentru Rossi îl pune pe italian în fruntea clasamentului, cu 65 de puncte după trei runde. Stoner este al doilea cu 54, în vreme ce Pedrosa îmoarte locul următor cu Jorge Lorenzo -41 puncte.

10. Chris Vermeulen (AUS/Suzuki)

La clasa 250 cc, Hiroshi Aoyamaa ajunge la cota doi, după succesul şi din Japonia. Pilotul Honda de 28 de ani şi-a permis luxul de a trece de spaniolul Alvaro Bautista (Aprilia) în faţa publicului său. Cei doi au luptat toată cursa, japonezul dublându-l abia în ultimul tur.