USR, într-un moment de tensiune maximă după demisia lui Iohannis
- Teodora Vitan
- 10 februarie 2025, 19:37
Elena Lasconi. Sursa foto Inquam Photo/OctavGaneaSituația politică din USR se află într-un punct de maximă tensiune după demisia lui Klaus Iohannis. Deciziile recente și conflictele interne legate de viitorul candidaturilor pentru funcția de președinte au amplificat conflictele deja existente. Disputa dintre susținătorii unor lideri de partid și strategiile lor diferite pentru viitorul USR au agitat și mai mult apele, punând sub semnul întrebării direcția în care se îndreaptă partidul politic
Tensiune în USR după demisia lui Klaus Iohannis
Confruntările dintre susținătorii Elenei Lasconi și cei ai lui Nicușor Dan au atins un punct critic, fiind alimentate de ultimele declarații și acțiuni ale celor doi. În timp ce Lasconi și-a asigurat sprijinul unui număr semnificativ de voturi, Nicușor Dan caută să își asigure finanțarea pentru campania sa electorală.
Lasconi și Nicușor Dan, două viziuni opuse
Pe de o parte, Nicușor Dan își promovează campania cu ajutorul unor panouri uriașe, preluând sloganurile lui Klaus Iohannis, în timp ce Elena Lasconi se bucură de avantajul moral și politic, având aproape dublul numărului de voturi față de formațiunea sa. Congresul USR a desemnat-o pe Lasconi drept candidatul partidului pentru funcția supremă în stat, însă mulți membri ai formațiunii nu sunt de acord cu "negocierile de culise" care favorizează candidatura lui Nicușor Dan. Aceștia consideră că, deși administrația Capitalei nu a avut succes, Dan este văzut ca un candidat apropiat de ONG-uri finanțate de George Soros, ceea ce ar putea duce la conflicte interne.

Nicușor Dan. Sursa foto: Razvan Valcaneantu EEC
Critici interne la adresa lui Nicușor Dan
Unii membri din Biroul Național al USR sunt de părere că Nicușor Dan nu poate reprezenta partidul în fața unui astfel de context național și internațional. Deși Dan a obținut aproape 2 milioane de voturi în finala pentru Cotroceni, există voci care consideră că susținerea sa este problematică, mai ales având în vedere legăturile sale cu organizațiile finanțate de George Soros și scandalurile legate de administrația sa. Criticile vizează și campania sa, în care a preluat sloganuri din perioada Iohannis, o mișcare care nu este privită cu ochi buni de mulți membri ai USR. În contrast, Lasconi este văzută ca o opțiune mai sinceră și mai apropiată de electorat, deși și ea are susținători și detractori în interiorul partidului, relatează stiripesurse