CM 2026. Brazilia, învinsă de Uruguay. Messi a marcat de două ori pentru Argentina

Lionel Messi. Sursa: Instagram

CM 2026. A fost o perioadă plină de acțiune fotbalistică cu două meciuri cheie din fotbalul internațional. Uruguay a obținut o victorie de 2-0 împotriva Braziliei, iar meciul dintre Peru și Argentina s-a terminat cu 0-2 pentru echipa lui Messi.

CM 2026. În weekend-ul din 12-13 octombrie, au avut loc meciurile din etapa a treia a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2026, zona America de Sud. Argentina a dominat competiția, acumulând punctaj maxim, în timp ce Brazilia a avut un parcurs mai dificil.

Etapa a 3-a a preliminariilor CM 2026. Uruguay, victorie detașată în fața Braziliei

Nunez a reușit să deschidă scorul în minutul 42 cu o lovitură de cap spectaculoasă. Însă seara Braziliei s-a transformat într-o coșmar două minute mai târziu. Neymar a fost doborât la pământ în timpul unei lupte pentru minge cu De la Cruz.

Neymar, vizibil afectat de durere, a fost nevoit să părăsească terenul pe o targă, după ce a primit îngrijiri medicale timp de câteva minute.

Conform informațiilor furnizate de oficialii din cadrul Federației braziliene de fotbal, atacantul a suferit o vătămare serioasă la genunchiul stâng. Acum va fi supus unor teste detaliate pentru a determina dacă există leziuni ale ligamentelor.

Ce urmează pentru Neymar

„Să sperăm că nu este nimic grav”, a declarat căpitanul Braziliei, Casemiro, la televiziunea Globo.

Este un jucător important pentru noi, ținem foarte mult la el. A suferit mult din cauza accidentărilor și când începe să-și revină la formă mult așteptată se accidentează din nou”.

Uruguay a reușit să rămână în control și după pauza de la jumătatea meciului din preliminariile CM 2026. De la Cruz a mărit avansul echipei gazdă cu un șut din apropiere în minutul 77.

Aceasta a reprezentat prima victorie a Uruguayului împotriva Braziliei din anul 2001.

Meci Uruguay-Brazilia. Sursa: Instagram/ cbf_futebol

Brazilia a încheiat meciul din preliminariile CM 2026 fără să reușească să încadreze niciun șut pe poarta adversarului și a suferit astfel prima înfrângere într-un meci de calificare de la Cupa Mondială din 2015, punând capăt unei serii impresionante de 37 de meciuri fără înfrângere.

CM 2026. Messi aduce victoria pentru Argentina

Argentina a reușit să înfrângă Peru cu ajutorul a două goluri marcate de vedeta Lionel Messi.

Cele două goluri semnate de Messi în prima repriză au fost suficiente pentru a asigura o victorie comodă a Argentinei cu scorul de 2-0 în fața echipei statului Peru pe terenul Estadio Nacional de Lima. A fost consolidată astfel performanța perfectă a echipei pregătită de Scaloni.

Messi a reușit să deschidă scorul deja în minutul 32, iar doar zece minute mai târziu, în minutul 42, starul a mai înscris un gol, stabilind astfel rezultatul de 2-0.

Argentina rămâne singura cu punctaj maxim în preliminariile CM 2026, zona America de Sud.