Universitatea Craiova, egal acasă cu FC Botoşani

Universitatea Craiova a terminat meciul la egalitate, duminică, pe teren propriu, cu echipa FC Botoşani, în etapa a 13-a a Superligii. Meciul a fost destul de slab, dar spre surprinderea tuturor, oaspeții au avut mai multe ocazii față de gazde.

Universitatea Craiova și FC Botoşani, scor 0-0

Universitatea Craiova, chiar dacă este neînvinsă pe teren propriu, a avut un joc slab, iar prima ocazie ratată a meciului a fost a lui Carlos Mora, în minutul 13. La scurt timp, Eduard Florescu a avut o ocazie pentru oaspeţi, cu un şut respins în bară de portarul celor din Bănie.

De asemenea și Alexandru Mitriţă, în care se puneau mari speranțe, a ratat deschiderea scorului, în minutul 29, pentru ca pe final de repriză, în minutul 44, să treacă pe lângă gol şi Lukic. Motiv pentru care spectatorii, nemulțumiți de prestația jocului, au huiduit.

Universitatea Craiova nu a mai câștigat de cinci etape, având doar meciuri egale și o înfrângere. Rezultatul de astăzi este considerat sub așteptări. Alb-albaștrii nu au făcut o partidă bun așa cum așteptau cei nouă mii de spectatori.

Ar putea fi o imagine cu 6 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textUniversitatea Craiova, egalitate pe teren propriu cu FC Botoşani. Sursa foto: Facebook

FC Botoşani au fost mai buni în repriza a doua

Moldovenii au fost mult mai periculoşi în repriza a doua a meciului. Ongenda a ratat singur cu Laurenţiu Popescu, portarul gazdelor reușind să respingă şutul slab al jucătorului francez.

Așadar, s-au adeverit declarațiile moldovenilor făcute înaintea partidei: „N-am venit în excursie la Craiova”.

Meciu s-a încheiat cu 0-0, iar Craiova rămâne pe locul doi, cu 21 de puncte, iar FC Botoşani a bifat al 12-lea punct în deplasare, lucru care îi ajută să ocupă penultimul loc în clasament.  FC Botoşani a reuşit, cu acest meci, să aibă patru meciuri consecutive fără înfrângere.

Universitatea Craiova a trimis pe teren: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu – Oshima (Cicâldău 60), Screciu – Baiaram (Bană 71), C. Mora (Houri 60), Al. Mitriţă – Lukic (A. Ivan 71). Antrenorul echipe din Bănie: Constantin Gâlcă.

FC Botoşani a trimis pe teren: Anestis – Adams Friday, G. Miron, Sadiku, M. Pavlovic – Francisco Junior (G. David 82), Ed. Florescu (Alex Diez 82), Charles Petro – Ongenda (Matricardi 83), Chică-Roşă (Fulop 74), Bodişteanu (Mitrov 60). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

• Cartonas galben pentru Mitrov 78 și Alex Diez 90.
  • Arbitrii meciului au fost: Ionuţ Coza- Marius Badea și Ionuţ Bobe.
  • Arbitri VAR au fost Iulian Dima și Mihăiţă Necula.