Turcia, calificată în "sferturi"

Turcia s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2008 după o partidă halucinantă. Turcii au recuperat un handicap de două goluri în ultimul sfert de oră şi, în ultimele secunde ale partidei, l-au avut în poartă pe atacantul Tuncay . Cehii au jucat bine în prima repriză, însă presiunea exercitată de turci în a doua parte a jocului a fost prea mare chiar şi pentru Cech, care a greşit incredibil la golul doi al echipei lui Fatih Terim.

Final de meci. Turcii vor întâlni Croaţia în sferturi, iar cehii pleacă acasă după ce în minutul 75 al meciului din această seară conduceau cu 2-0! Golurile lui Nihat şi greşeala imensă a lui Cech au dus Turcia în "sferurile" EURO pentru a doua oară în istorie! Min. 90+2. Portarul turcilor Volkan este eliminat pentru că l-a împins pe Koller, dar mingea nu era în teren şi arbitrul suedez nu acordă lovitură de pedeapsă pentru cehi. Postul de portar al Turciei a fost preluat de Tuncay! Turcii trag de timp.

Min. 89. GOOOOOL! 3-2! Nihat este eroul Turciei în această seară! Gol senzaţional marcat de atacantul turc, care îl bate pe Cech pentru a doua oară în două minute! La acest scor, Turcia este este în "sferturi"!

Min. 87. GOOOOOL! 2-2! Nihat înscrie după o gafă îmensă a lui Cech care a scăpat o minge uşoară. Turcii revin de la 2-0 şi meciul se îndreaptă spre lovituri de departajare!

Min. 83. Cehii îşi epiuzează şi ei schimbările, după ce în urmă cu câteva minute Kadlec l-a înlocuit pe Plasil, Karel Bruckner l-a trimis în teren şi pe Vlcek în locul lui Sionko.

Min. 82. Ratare uriaşă a lui Cetin, a cărui lovitură de cap trece foarte aproape de poarta cehilor. Turcii se aruncă în atac!

Min 75. GOOOOOL! 1-2! Turcia reduce din hadicap prin Arda Turan, care îl învinge pe Cech cu un şut bine plasat la colţul scurt.

Min. 71. Cehii sunt în continuare periculoşi pe contraatac. Acelaşi Sionko îi centrează lui Polak care şutează în bară.

Min. 68. Turcii încearcă cu disperare să se apropie de cehi pe tabela de marcaj, dar Ceh este de neînvins. Min. 63. Ultima schimbare posibilă pentru turci: a ieşit accidentatul Emre Gurol şi a intrat Emre Aşik.

Min. 62. GOOOOOL! 0-2! Plasil dublează avantajul Cehiei după un contraatac condus de Sionko şi aduce echipa sa cu un pas mai aproape de sferturile de finală.

Min. 57. Fatih Terim face încă o schimbare ofensivă: intră mijlocaşul ofensiv Kazim Kazim şi iese fundaşul Mehmet Topal.

Min. 54. Tuncay trimite cu capul spre poarta cehilor, dar Cech prinde cu siguranţă.

Min. 46. A început repriza secundă. Turcii au ieşit la atac, iar Nihat a tras pe lângă poarta lui Cech. Semih nu s-a mai întors de la vestiare, Sabri luându-i locul în echipa Turciei. Evz.ro vă invită să participaţi pe durata turneului la concursul "Ghiceşte cu EVZ scorul zilei!", prin care puteţi câştiga un tricou-replică al echipei de fotbal a României sau un bax de bere. Min 45. Arbitrul Peter Frojfeldt a fluierat finalul primei reprize de la Geneva. Cehia a controlat prima repriză, rezultatul de pe tabelă fiind poate prea blând pentru turci. Min. 41. O nouă ocazie a lui Ian Koller, care a reluat, din întoarcere, puţin peste poarta lui Volkan. Fundaşii turci sunt depăşiţi de "uriaşul" ceh.

Min. 39. Prima schimbare a meciului aparţine cehilor, iese Matejovski şi intră Jarolim.

Min. 34. GOOOOOL! 0-1! Cehia deschide scorul. Jan Koller a înscris din aproprierea careului de 6 metri cu o lovitură de cap perfect plasată. În acest moment, Cehia este în sferturile de finală.

Min. 31. Primul corner al meciului aparţine Turciei, însă raportul şuturilor spre poartă rămâne favorabil Cehiei: 6-2. Min. 25. Jucătorul lui FC Copenhaga, Libor Sionko trage un şut puternic de pe partea dreaptă, ratând cu puţin spaţiul porţii. Min. 17. Câte o ocazie bună pentru fiecare formaţie, Tuncay a tras puţin pe lângă poarta cehilor, în timp ce Volkan a parat şutul lui Matejovski din afara careului de 16 metri.

Min. 11. Se înmulţesc faulturile turcilor şi Mehmet Aurelio a primit al doilea cartonaş galben al Turciei în acest meci. Cehia atacă pe ambele flancuri, în timp ce Turcia se apără în propria jumătate de teren. Cehii au tras de patru ori spre poarta lui Volkan, în timp ce turcii nu l-au încercat deloc pe Cech. Min. 6. Arbitrul Peter Frojfeldt acordă primul cartonaş galben al partidei tucului Mehmet Topal pentru un fault asupra cehului Ian Polak.

Min. 1. A început partida de la Geneva, Cehia aruncându-se în atac din primele momente ale meciului.

Formaţii de start:

Turcia: Volkan, Cetin, Hakan Balta, Mehmet Topal, Aurelio, Nihat, Semih, Emre Guncor, Arda Tural, Tuncay Sanli, Hamit Altintop. Antrenor: Fatih Terim.

Cehia: Cech, Grygera, Polak, Galasek, Jankulovski, Sionko, Koller, Matejovski, Plasil, Ujfalusi, Rozenhal. Antrenor: Karel Bruckner.

La ediţia de acum patru ani, Cehia a atins faza semifinalelor, unde a fost învinsă de Grecia, în timp ce naţionala Turciei a reuşit o singură dată să treacă de grupe, în 2000, când a fost oprită în "sferturi" de Portugalia. În meciurile directe, Cehia nu a pierdut niciodată în faţa Turciei. În celălalt meci al grupei A, la Basel, Portugalia, deja calificată in faza sferturilor, întâlneşte ţara gazdă Elveţia, care nu a acumulat nici un punct în competiţie.

Citţi şi: Comentariul meciului Elveţia - Portugalia