Turcia, calificare la penalty-uri

Turcia s-a calificat în semifinalele Euro 2008, după un meci incredibil în faţa Croaţiei, decis de loviturile de departajare.

Turcia este echipa finalurilor, chiar dacă partidele durează mai mult de 90 de minute. Condusă de Croaţia până în prelungirile prelungirilor, trupa lui Terim a reînviat prin golul lui Semih şi a câştigat după loviturile de departajare.

În semifinale, o Turcie fără patru jucători de bază va juca împotriva Germaniei. Arda Turan, Emre Aşik, Tuncay şi Ugur Boral vor lipsi din cauza cumulului de cartonaşe galbene. Trage Petrici, apără Rustu. Turcia este calificată în semifinale!!!!!!!!

Ratează Rakitici - Înscrie Altintop

Înscrie Srna - Înscrie Semih

Ratează Modrici - Înscrie Arda

Final de prelungiri. Câştigătoarea va fi decisă în urma loviturilor de departajare.

Min 122. GOLLLLL TURCIA. Înscrie Semih Senturk, după o mingea aruncată în adâncime de unul dintre fundaşii turci.

Min 120. GOOOLLLLL CROAŢIA. Klasnici înscrie cu capul, după o centrare a excelentului Luka Modrici, dar şi după încă o greşeală a lui Rustu.

Min 119. Iese Nihat, intră Karadeniz.

Min 112. Acţiune în viteză a turcilor, centrează Boral, dar respinge Modrici.

Min 109. Emre Aşik primeşte "galben" şi nu va juca nici el în meciul din semifinale, dacă va fi cazul pentru Turcia. Cred că germanii se roagă să se califice Turcia, care are patru suspendaţi şi câţiva accidentaţi.

Min 105. Jucătorii schimbă părţile pentru startul reprizei secunde a prelungirilor.

Min 103. Şut bun al lui Tuncay, care trece foarte aproape de bara porţii lui Pletikosa.

Min 100. Şut bun al lui Semih, dar peste poarta lui Pletikosa. Turcii au iniţiativa.

Min 96. Iese Olici, intră Klasnici. Olici a alergat enorm în această seară, dar a ratat o mare ocazie în minutul 18, când a reluat din 6-7 metri în bara porţii lui Rustu.

Min 95. Atac prelungit al turcilor, Tuncay încearcă şutul, dar croaţii resping.

Min 91. A început prima repriză a prelungirilor. Indiferent de evoluţia scorului, se vor juca toate cele 30 de minute suplimentare.

Finalul timpului regulamentar la Viena. Echipa care va juca în semifinale contra Germaniei se va decide după prelungiri.

Min 90+3. Şut din voleu al lui Olici, dar peste poarta lui Rustu.

Min 90+2. Lovitură liberă executată bine de Srna, mingea prinde gazonul în faţa lui Rustu, care reţine cu emoţii.

Min 90. Încă o centrare a lui Modrici, mingea ajunge la Olici, care trimite spre poartă. Rustu apără.

Min 87. Acţiune rapidă a lui Olici, care este blocat de fundaşul Gokhan Zan. Olici trebuia să îi paseze lui Petrici, care ar fi avut o poziţie foarte bună de şut.

Min 84. Lovitură liberă pentru Croaţia, de la 20 de metri lateral stânga. Bate foarte bine Srna, dar Rustu respinge de lângă bară. Excelentă paradă a portarului turc.

Min 82. Nu se joacă mai nimic, deşi în tribună suporterii cântă superb.

Min 75. Iese Topal, intră Semih. Mişcare ofensivă a lui Fatih Terim. Topal este mijlocaş, iar Semih atacant.

Min 73. Centrare bună pentru Olici, care loveşte mingea cu capul din preajma careului mic. Mingea trece puţin pe lângă bara din stânga lui Rustu.

Min 71. Ratare imensă a lui Rakitici, după o combinaţie rapidă cu Ivica Olici. Rakitici a tras mult peste poarta de la numai 10 metri de poarta lui Rustu.

Min 70. Modrici reuşeşte o nouă serie de dribling-uri excelente, dar pasa pentru Petrici este prea în faţă. Până în acest minut, Modrici este cel mai bun jucător de pe teren.

Min 64. Joc confuz în continuare. Dacă în prima repriză ambele echipe au atacat destul de mult şi s-au expus riscurilor în defensivă, acum principala preocupare a jucătorilor este ca echipa lor să nu primească gol. Iese Kranjcar, intră Petrici.

Min 61. Iese Kazim, intră Ugur Boral.

Min 60. Sunt ceva probleme cu galeria croată, care a aprins o torţă, lucru interzis de UEFA.

Min 57. Şut de la 16 metri al lui Kranjcar, după o pasă foarte bună a lui Luka Modrici. Rustu reţine.

Min 55. Se joacă crispat în aceste momente, cu pase repetate între fundaşii croaţi. Nici turcii nu mai fac presing ca în prima repriză.

Min 50. Greşeală imensă a lui Rustu şi Croaţia este foarte aproape de gol. Mingea este scoasă de pe linia porţii de unul dintre fundaşii turci.

Min 48. Cartonaş galben pentru mijocaşul turc Arda Turan. Dacă Turcia se califică, nici Arda nu va juca în semifinale.

Min 46. A început repriza secundă pe stadionul "Ernst Happel" din Viena, arena care va găzdui şi finala competiţiei, pe 29 iunie.

Evz.ro vă invită să participaţi pe durata turneului la concursul "Ghiceşte cu EVZ scorul zilei!", prin care puteţi câştiga un tricou-replică al echipei de fotbal a României sau un bax de bere. Final de primă repriză la Viena. Turcii au avut mai mult mingea, dar croaţii au fost mai periculoşi, în special la bara lui Olici, din minutul 18. Joc rapid şi destul de spectaculos, dar deocamdată fără goluri.

Min 44. Bună combinaţie a croaţilor la 30 de metri de poarta turcă. Olici scapă de fundaşii turci, dar se repliază Tuncay şi respinge.

Min 38. Tuncay pătrunde în careu, trece mingea peste Simunici şi cade. Pare să fi fost fault, dar arbitrul lasă jocul să continue. Şut de la 30 de metri al lui Topal, care ocoleşte de puţin vinclul porţii croate.

Min 35. Dribling excelent al lui Altintop, care îl are pe Nihat în dreapta, dar se încurcă şi ratează pasa.

Min 28. Cartonaş galben pentru Tuncay, pentru un fault la Niko Kovaci. Dacă se califică în semifinale, Turcia va juca fără Tuncay, care a acumulat deja două "galbene" la Euro.

Min 25. Acţiune bună a lui Pranjici, care reuşeşte centrarea, dar această este exact între cei doi atacanţi şi turcii resping. Min 23. Kranjcar ridică piciorul prea sus şi îl loveşte în faţă pe Emre Aşik. Fundaşul turc poate continua partida.

Min 20. Croaţia reuşeşte să combine foarte bine pe partea dreaptă, de unde vin centrări foarte periculoase pentru vârful Olici.

Min 18. Bară pentru Croaţia! Ivica Olici trimite în transversală, după o centrare ideală a lui Modrici. Prima mare ocazie a meciului!

Min 15. După un început mai bun al Croaţiei, Turcia a preluat iniţiativa. Foarte bine merg pasele între mijlocaşii turci.

Min 14. Arbitrul Rosetti dă lovitură liberă pentru Turcia, la un joc periculos al lui Niko Kovaci la Nihat. Sunt 20 de metri de poarta lui Pletikosa, trage foarte puternic Altintop, dar în R. Kovaci. Căpitanul Croaţiei se resimte.

Min 11. Se pare că antrenorul turc Fatih Terim le-a transmis jucătorilor săi să încerce şuturile de la distanţă. altintop trimite un nou şut de la peste 25 de metri.

Min 7. Greşeală marea a lui Rustu şi Srna era cât pe ce să profite. Mingea trimisă spre poartă de Srna a fost respinsă de Hakan Balta.

Min 4. Început mai bun de meci pentru croaţi, care atacă organizat. Vine însă şi prima acţiune de atac a turcilor, finalizată cu şutul puternic al lui Altintop, care nu prinde poarta lui Pletikosa.

Min 1. A început meciul. Cele două formaţii au suporteri extraordinari, care fac o atmosferă superbă la Viena! Croaţia: Pletikosa, Corluka, R. Kovaci, Simunici, Prnjici, Srna, Modrici, N. Kovaci, Rakitici, Kranjcar, Olici Turcia: Rustu, Altintop, Emre Aşik, Gokhan Zan, Hakan Balta, Topal, Kazim, Arda, Tuncay, Nihat, Sabri

Croaţia şi Turcia sunt marile surprize ale Euro 2008, după ce au reuşit calificarea în sferturile de finală.

Calificată cu maximum de puncte din grupa Germaniei, Croaţia porneşte ca favorită în meciul cu trupa lui Fatih Terim, o mare specialistă a finalurilor de meci.

Ultimul meci dintre cele două formaţii a avut loc în 2004 şi s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, într-o partidă amicală. În meci oficial, cele două naţionale nu s-au mai întâlnit de 12 ani, de la Euro 2006, când Croaţia a câştigat cu 1-0.