Pe a doua poziţie s-a clasat Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân", din Constanţa, urmat, pe a treia poziţie, de Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” din Galaţi. Poziţiile patru şi cinci în topul celor mai bune licee din România se află Liceul Teoretic „Ovidius” din Constanţa şi Colegiul Naţional „Carol I” din Craiova.

"Un astfel de clasament este util cel puţin din două motive: unul care priveşte mai buna orientare a absolvenţilor de gimnaziu şi un altul, puţin utopic, care priveşte mai buna orientare a administratorilor învăţământului românesc în identificarea şi cultivarea calităţii în educaţie” a declarat George Cazacu, director al Colegiului Naţional „Sfântul Sava”.

Măriuca Talpeş, preşedintele Intuitext, consideră că realizarea acestui top este necesară în condiţiile în care, la finalul acestui an şcolar, au fost lansate dezbateri cu privire la rata scăzută a de promovabilitate a Bacalaureatului.

În ceea ce priveşte clasamentul liceelor din Capitală, primele trei, în funcţie de media de admitere şi cea obţinută la BAC, sunt sunt Colegiul Naţional „Sfântul Sava”, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” şi Colegiul Naţional „Tudor Vianu”.

Topul a fost realizat prin ponderea următoarelor medii: media de la admitere la liceu (50%), media de la BAC (30%) şi media rezultatelor obţinute la olimpiade (20%).

  • Dacă luăm în calcul, pe lângă media de admitere şi pe cea a examenului de Bacalaureat şi rezultatele obţinute la olimpiade, topul naţional arată astfel:
  1. Colegiul "Naţional" Iaşi     
  2. Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Iaşi    
  3. Colegiul "Costache Negruzzi" Iaşi    
  4. Colegiul Naţional "Mircea Cel Bătrân" Constanţa    
  5. Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" Galaţi

Topul celor mai bune trei licee pentru fiecare judeţ:

Alba
Colegiul Naţional "Horea Cloşca şi Crişan" Alba Iulia     
Colegiul National "Avram Iancu" Câmpeni    
Colegiul National "Lucian Blaga" Sebeş
Arad
Colegiul Naţional "Elena Ghiba Birta" Arad     
Colegiul Naţional "Moise Nicoară" Arad    
Liceul Pedagogic "Dimitrie Ţichindeal" Arad

Argeş

Colegiul Naţional "I.C. Brătianu" Piteşti     
Colegiul Naţional "Zinca Golescu" Piteşti    
Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă" Curtea de Argeş

Bacău

Colegiu Naţional "G.Vrânceanu" Bacău     
Colegiul Naţional "V.Alecsandri" Bacău    
Colegiul Naţional "Ferdinand I" Bacău 

Bihor

Colegiul Naţional "Emanuil Gojdu" Oradea     
Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Oradea    
Liceul Teoretic "Aurel Lazăr" Oradea

Bistriţa-Năsăud

Colegiul Naţional "Liviu Rebreanu" Bistriţa 
Colegiul Naţional "George Coşbuc" Năsăud    
Colegiul Naţional "Andrei Mureşanu" Bistriţa

Botoşani

Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani    
Colegiul Naţional "A.T.Laurian" Botoşani   
Colegiul Economic "Octav Onicescu" Botoşani

Brăila

Colegiul Naţional "Gh.M. Murgoci" Brăila     
Colegiul Naţional "Nicolae Bălcescu" Brăila    
Liceul Teoretic "Nicolae Iorga" Brăila

Braşov

Colegiul Naţional "Andrei Şaguna" Braşov     
Colegiul Naţional "Dr. Ioan Mesota" Braşov    
Colegiul Naţional de Informatică "Grigore Moisil" Braşov

Buzău

Colegiul Naţional "B. P. Haşdeu" Buzău     
Colegiul National "Mihai Eminescu" Buzău    
Colegiul National "Alexandru Vlahuta" Râmnicu Sarat

Călăraşi

Liceul Teoretic "Neagoe Basarab" Oltenita     
Liceul Teoretic "Mihai Eminescu" Călăraşi    
Colegiul National "Barbu Stirbei" Călăraşi

Caraş-Severin

Liceul Teoretic "Traian Doda" Caransebeş    
Liceul Teoretic "General Dragalina" Oraviţa    
Liceul Pedagogic "Constantin Diaconovici Loga" Caransebeş

Cluj

Colegiul National "Emil Racovita" Cluj-Napoca     
Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu" Cluj-Napoca    
Liceul Teoretic "Avram Iancu" Cluj-Napoca

Constanţa

Colegiul National "Mircea Cel Bătrân" Constanta     
Liceul Teoretic "Ovidius" Constanta    
Colegiul National "Mihai Eminescu" Constanta

Covasna

Liceul Teoretic "Mircea Eliade" Întorsura Buzăului     
Liceul Teologic Reformat Târgu Secuiesc
Liceul Teoretic "Mikes Kelemen" Sfântu Gheorghe

Dâmboviţa

Colegiul National "Ienachiţă Văcărescu" Târgovişte     
Colegiul National "Constantin Carabella" Targovişte    
Colegiul Economic "Ion Ghica" Târgovişte

Dolj

Colegiul National "Carol I" Craiova     
Colegiul National "Fratii Buzesti" Craiova    
Colegiul National "Elena Cuza" Craiova

Galaţi

Colegiul National "Vasile Alecsandri" Galaţi     
Colegiul National "M.Kogalniceanu" Galaţi
Colegiul National "Al.I.Cuza" Galaţi

Giurgiu

Colegiul Naţional "I Maiorescu" Giurgiu     
Liceul Teoretic "Tudor Vianu" Giurgiu    
Grup Şcolar Mihăileşti

Gorj

Colegiul Naţional "Tudor Vladimirescu" Târgu-Jiu     
Colegiul National "Ecaterina Teodoroiu" Târgu-Jiu    
Colegiul National "George Coşbuc" Motru

Harghita

Liceul Teoretic "Marton Aron" Miercurea Ciuc     
Colegiul National "Octavian Goga" Miercurea Ciuc    
Liceul Teoretic "Tamasi Aron" Odorheiu Secuiesc

Hunedoara

Liceul Teoretic "Mihai Eminescu" Petroşani     
Colegiul Naţional "Decebal" Deva   
Liceul Teoretic Ghelari

Ialomiţa

Colegiul National "M.Viteazul" Slobozia
Liceul Teoretic "Carol I" Feteşti     
Liceul Teoretic "Grigore Moisil" Urziceni

Iaşi

Colegiul "National" Iaşi     
Colegiul Naţional "Emil Racovita" Iaşi     C
Colegiul "Costache Negruzzi" Iaşi

Ilfov

Liceul Teoretic cu Clasele I-XII "Alexandru Rosetti" Vidra     
Grupul Şcolar "Dumitru Dumitrescu" Buftea    
Liceul Teoretic cu Clasele I-XII "Horia Hulubei" Măgurele

Maramureş

Colegiul Naţional "Dragos Vodă" Sighetu Marmaţiei     
Colegiul National "Gheorghe Şincai" Baia Mare    
Colegiul National "Vasile Lucaciu" Baia Mare

Mehedinţi

Colegiul National "Gheorghe Ţiţeica"  Drobeta -Turnu Severin   
Liceul de Arta "I. St. Paulian" Drobeta -Turnu Severin       
Liceul Pedagogic "Stefan Odobleja" Drobeta -Turnu Severin   

Mureş

Colegiul National "Unirea" Târgu Mureş     
Liceul Teoretic "Bolyai Farkas" Târgu Mureş    
Colegiul National "Alexandru Papiu Ilarian" Târgu Mureş

Neamţ

Seminarul Teologic Liceal Ortodox "Sf. Gheorghe" Roman     
Colegiul Naţional "Roman-Vodă" Roman    
Colegiul Naţional "Petru Rareş" Piatra Neamt

Olt

Liceul Teoretic "Mihai Viteazul" Caracal     
Colegiul National "Ion Minulescu" Slatina    
Colegiul National "Radu Greceanu" Slatina

Prahova

Colegiul Naţional "Ion Luca Caragiale" Ploieşti     
Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu" Câmpina    
Colegiul Naţional "Alexandru Ioan Cuza" Ploieşti

Sălaj

Colegiul National "Silvania" Zalău     
Colegiul National "Simion Bărnuţiu" Şimleu Silvaniei    
Liceul Pedagogic "Gheorghe Şincai" Zalău

Satu Mare

Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Satu Mare     
Liceul Teoretic German "Johann Ettinger" Satu Mare    
Colegiul National "Ioan Slavici" Satu Mare

Sibiu

Colegiul Economic "G.Bariţiu" Sibiu     
Şcoala de Arte şi Meserii Târnava    
Grupul Şcolar Industrial Construcţii de Maşini Sibiu

Suceava

Colegiul National "Petru Rareş" Suceava     
Colegiul National "Ştefan Cel Mare" Suceava    
Colegiul National "Dragoş Vodă" Câmpulung Moldovenesc

Teleorman

Colegiul National "Anastasescu" Roşiorii de Vede     
Liceul Teoretic "Al. I. Cuza" Alexandria    
Liceul Pedagogic "Mircea Scarlat" Alexandria

Timiş

Colegiul National "C.Brediceanu" Lugoj     
Liceul "Grigore Moisil" Timişoara    
Colegiul Naţional Bănăţean Timişoara

Tulcea

Liceul Teoretic "Grigore Moisil" Tulcea     
Colegiul Economic "Delta Dunării" Tulcea    
Colegiul Dobrogean "Spiru Haret" Tulcea

Vâlcea

Colegiul National "Gib Mihaescu" Drăgăşani 
Colegiul National de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea    
Colegiul National "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea

Vaslui

Colegiul National "Gheorghe Roşca Codreanu" Bârlad     
Colegiul National "Cuza Vodă" Huşi    
Liceul Teoretic "Mihail Kogălniceanu" Vaslui

Vrancea

Colegiul National "Al.I.Cuza" Focşani     
Colegiul National "Unirea" Focşani    
Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focşani
Topul detaliat pe judeţe, AICI.