Timişoara, în zodia norocului

Succesul repurtat aseară de FC Timişoara, 1-0 cu Pandurii, la Târgu-Jiu, în epilogul rundei a 19-a a Ligii I, îi trimite pe bănăţeni pe ultima treaptă a podiumului.

Dacă nu ar fi fost penalizată cu şase puncte, trupa lui Gabi Balint ar fi fost în acest moment liderul campionatului. Prima repriză a disputei din Gorj a fost una fără sare şi piper. Gazdele au avut tentative timide de a-l învinge pe Pantilimon, iar timişorenii au suferit de imprecizie în puţinele ocazii care li s-au ivit.

După pauză, oltenii au forţat mai mult, iar şuturile lui Raskovici şi Păcurar au trecut la câţiva centimetri de ţintă. Golul însă a căzut în poarta elevilor lui Sorin Cârţu. În minutul 70, în urma unei lovituri libere executate de Artiom Karamian, Cardoso şi portarul Stanca nu s-au înţeles, iar fundaşul brazilian şi-a introdus balonul în propria poartă. Oaspeţii au avut noroc şi în minutul 85, când gazdele au beneficiat de un penalty, acordat uşor de Sorin Corpodean, dar Păcurar nu l-a putut învinge pe Pantilimon.

FC Timişoara are în continuare un program aparent uşor, care îi poate propulsa pe bănăţeni spre locurile de Liga Campionilor. Aceştia vor întâlni în următoarele trei etape formaţii aflate în subsolul clasamentului: Gaz Metan Mediaş, CS Otopeni şi Gloria Buzău.

LIGA I

PANDURII - FC TIMIŞOARA ..0-1 Marcator: Cardoso (70 - autogol)

PANDURII: Stanca 4 - Popete 5, A. Rus 5, Chibulcutean 5, Cardoso 4 - I. Stancu 5, Vancea 4 (46, Al. Păcurar 4), Fl. Stângă 5, Vasilache 5 - I. Iordache 4 (46, Raskovici 5), Al. Piţurcă 5. Antrenor: Sorin Cârţu

FC TIMIŞOARA: Pantilimon 8 - St. Stancu 4, Luchin 5, Nibombe 6, Latovlevici 6 - Curtean 6, Alexa 6, Borbely 6, Art. Karamian 6 (88, Abiodun) - Rusici 4 (60, Arm. Karamian 6), Magera 4 (90+2, Parks). Antrenor: Gabi Balint

Stadion: „Municipal” - Târgu-Jiu; Spectatori: 7.000; Eliminat: St. Stancu (84); Arbitri: S. Corpodean 5 - M. Nagy 6, G. Szabo 6