Tenisul este în șoc! Anunțul momentului: suspendată pentru dopaj!

Tenismena braziliană Beatriz Haddad Maia, 23 de ani, locul 99 WTA, a picat testul antidoping efectuat pe 4 iunie, în timpul Open-ului Croației.

Haddad Maia a fost depistată pozitiv cu modulatori ai receptorilor selectivi de androgeni (SARms), cei care au proprietăți asemănătoare steroizilor anabolizanți.

Tenismena din „Țara Cafelei” a fost supendată provizoriu, iar pedeapsa sa a intrat în vigoare pe 22 iulie. Potrivit ITF, brazilianca a fost informată despre rezultatul pozitiv al controlului pe 12 iulie, la opt zile după ce a fost învinsă de britanica Harriet Dart, în turul al doilea al competiţiei de la Wimbledon. Haddad Maia a avut un termen de zece zile pentru a se putea apăra şi a evita continuarea suspendării, însă nu a apelat la această posibilitate.

Beatriz Haddad Maia, jucătoare a cărei cea mai bună clasare a fost locul 58 WTA (2017), a evoluat o singură dată împotriva Simonei Halep, în cadrul turneului de Mare Șlem de Wimbledon, în 2017, meci câștigat de sportiva noastră în turul II, în minimum de seturi.