UDMR, despre candidatura lui Nicușor Dan: Sunt şi alţi actori care pot muta pe tabla de şah

UDMR, despre candidatura lui Nicușor Dan: Sunt şi alţi actori care pot muta pe tabla de şahNicușor Dan. Sursa foto: Facebook

Szabo Odon, UDMR, a făcut câteva comentarii cu privire la anunțul lui Nicușor Dan cu privire la intenția sa de a candida la alegerile prezidențiale. Deputatul consideră că din acest moment „este nevoie de decizii rapide, nu mai este loc de târguială”.

Szabo Odon: Totul este posibil, în momentul de faţă

Szabo Odon a subliniat că, în cazul în care partidele nu conștientizează necesitatea unor decizii rapide, nu mai există loc pentru negocieri sau discuții, deoarece există și alți actori capabili să influențeze situația.

„Totul este posibil, în momentul de faţă. Noi întotdeauna avem raţionamente de bun simţ, am spus că trebuie un candidat comun dintr-un motiv foarte simplu, şansa partidelor aflate la guvernare, inclusiv cu candidaţi separaţi, ar fi putut aduce tensiune în coaliţie şi având în vedere că vom avea un an greu, aceste tensiuni nu ar ar fi ajutat la luarea unei decizii corecte”, a explicat Szabo Odon.

Szabo Odon afirmă că „pe de altă parte, este foarte clar că dacă partidele nu înţeleg că este nevoie de decizii rapide, nu mai este loc de târguială, de anumite discuţii, cine ce face, pentru că sunt şi alţi actori care pot muta pe tabla de şah”.

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane şi persoane studiindSzabo Odon: Totul este posibil, în momentul de faţă. Sursa foto: Facebook

Nicușor Dan are un mare avantaj

Iar dacă „celelalte partide, dacă nu înţeleg că în această perioadă trebuie decizii rapide, corecte, în care arătăm clar direcţia în care dorim să mergem, atât la guvernare cât şi pentru a izola această zonă extremistă, atunci vor avea posibilitatea ca să reacţioneze”.

Szabo Odon a mai subliniat că „Nicuşor Dan era foarte clar în momentul în care a venit cu ideea referendumului pe Bucureşti că are în vedere o poziţie în perspectivă de lider national. Că acest moment a venit acum şi nu peste cinci ani, asta este”.

De asemenea, deputatul UDMR a mai afirmat în emisiuena „România Politică” că Nicușor Dan „a mutat primul pe tabla de şah şi are avantajul celui care se lansează primul, dar să nu uitaţi un lucru, cel mai repede în alegerile prezidenţiale a mutat domnul Geoană şi a rămas cu 10%”.