Superliga. FCSB-CFR Cluj, 1-0. Echipa lui Gigi Becali, neînvinsă

Superliga. FCSB-CFR Cluj, 1-0. Echipa lui Gigi Becali, neînvinsă Sursa foto: Arhiva EVZ

Echipa FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Bucureştenii au ajuns la patru victorii consecutive în startul Superligii.

La revenirea pe stadionul Ghencea, după opt ani de pauză, FCSB a avut posesia în prima repriză a meciului cu echipa lui Mandorlini, CFR Cluj, dar cea mai mare ocazie a unei prime părţi animate au ratat-o clujenii, la bara lui Muhar, din minutul 19. Gazdele au replicat prin şuturile de la distanţă ale lui Şut şi Pantea, dar scorul pauzei a fost 0-0.

În partea secundă, în minutul 64, la un duel Cvek-Compagno desfăşurat în careul oaspeţilor, jucătorul bucureştenilor a căzut şi arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalti. Analiza VAR a confirmat decizia arbitrului şi Compagno a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

După gol FCSB a mai avut o ocazie la şutul lui Octavian Popescu, din minutul 74, dar cele două echipe nu au mai reuşit să marcheze şi FCSB a bifat a patra victorie din patru meciuri în Superligă. Echipa lui Elias Charalambous este lider în clasament, cu 12 puncte. CFR Cluj ocupă poziţia a patra, cu 7 puncte.

FCSB, lovitură financiară

Revenirea după 8 ani în Ghencea reprezintă pentru FCSB nu doar o lovitură de imagine, ci și una financiară. Prețurile biletelor au fost cuprinse între 30 de lei, la peluze, și 200 de lei, la VIP. Pentru echipa roș-albastră, acest lucru se traduce în venituri de aproximativ 360.000 de euro.

FCSB. Gigi Becali

Gigi Becali. Sursa foto: Arhiva EVZ

Din această sumă, se scad 35.000 de euro, respectiv chiria și sistemul de operare, care vor merge la CSA Steaua, plus 25.000 de euro reprezintă alte cheltuieli, cu firma de pază, stewarzi, catering etc. Profitul pe care Gigi Becali îl va putea obține va fi de aproape 300.000 de euro.

După o îndelungată dispută cu CSA Steaua, care a impus condiții draconice, finanțatorul FCSB a fost încântat că meciul sa va disputa pe stadionul Ghencea derby-ul cu CFR Cluj, din etapa a patra a Superligii.