Superliga. FC Hermannstadt, învinsă de Oţelul Galați. Echipa lui Dorinel Munteanu, pe primul loc Oțelul Galați. Sursa foto: Facebook

Superliga. Oţelul Galați a urcat pe primul loc în clasament cu 10 puncte, după ce a învins-o cu scorul de 1-0, pe FC Hermannstadt, în primul meci al etapei a patra. În meciul următor, gălățenii vor juca în deplasare la UTA Arad.

Superliga. FC Hermannstadt, învinsă de Oţelul Galați

Echipa sibiană FC Hermannstadt a marcat primul gol pe terenul gălățenilor, în minutul trei al prelungirilor. Din păcate, golul lui Murgia a fost anulat pentru poziţia de ofsaid.

Dorinel Munteanu a făcut câteva schimbări după pauză, iar rezultatele s-au văzut imediat. Cu siguranță și atitudinea transmisă de antrenor la vestiare jucătorilor a contat foarte mult.

Scorul putea fi deschis de către Cisotti, care a nimerit direct în bară cu un șut puternic din afara careului de 11 metri, dar și oaspeții au fost periculoși la câteva acțiuni,  mai ales la cea a lui Neguț, care a tras defectuos dintr=o poziție foarte bună.

Ar putea fi o imagine cu 7 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi text care spune „CULIBERT d IBERT 拉部 SCOTILULGALATIC 0 SC OTELUL GALATI”Superliga. FC Hermannstadt, învinsă de Oţelul Galați. Sursa foto: Facebook

Așadar, Oţelul Galați a avut o fază periculoasă în minutul 77, atunci când jucătorul Cisotti a tras puternic în bară, dar doi jucători proaspăt intraţi, și anume Răzvan Tănasă şi Juric au creat faza de gol a victoriei gălăţene, cea din minutul 86.

Ar putea fi o imagine cu ‎3 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi ‎text care spune „‎صو BERTY OPaplast 51 ミ කේවන්න BHAMAC R સાખારટ EN SCOȚELULGALAȚI SC OȚELUL GALAȚI FC HERMANNSTADT C 1-0 SUPORTERCUR SUPORT CLUB CUPORTER 玉 金 道 ANNSTADT+ TELUL GALANA 2015‎”‎‎Superliga. FC Hermannstadt, învinsă de Oţelul Galați. Sursa foto: Facebook

Gălățenii au urcat pe primul loc în clasament

Mai exact, în faza menționată Căbuz a respins iar Tănase Juric a înscris golul mult așteptat. Meciul s-a încheiat cu victoaria Oţelului, iar acum a trecut pe  primul loc al clasamentului, cu 10 puncte.

Oțelul a trimis pe teren următorii jucători: I. Popescu – D. Maftei (R. Tănasă 64), J. Cisse, Stefanovic, Zhelev - Cisotti, Zivulic, Santos Lameira (Andronache 90) – Maciel (Juric 46), Al. Pop (S. Teles 79), Djuric (Adăscăliţei 64). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

FC Hermannstadt, de asemenea, i-a trimis pe:  Căbuz - Căpuşă, Găman, Bejan, A. Oroian - R. Deaconu (D. Iancu 58), A. Ivanov, Murgia – S. Balaure, A. Chiţu, I. Stoica (Neguţ 65). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene date în meciul FC Hermannstadt- Oţelul Galați: Chiţu 55, Bejan 90+3. Meciul a fost arbitrat de Horatiu Mircea Feşnic-Valentin Avram, Alexandru Cerei-Bogdan Dumitrache. Arbitri VAR au fost: Sorin Costreie și Alexandru Vodă. Observatorul meciului a fost Robert Dumitru.