Succes remarcabil pentru Republica Moldova la Jocurile Paralimpice. Ion Basoc, prima medalie de argint

sursa: Facebook

Republica Moldova. Performanță remarcabilă bifată de Ion Basac, pentru Republica Moldova, la această ediție a Jocurilor Paralimpice, găzduită de Paris. Sportivul a reușit să cucerească medalia de argint, în competiția de para judo, categoria 90+ kilograme. Până în finală, el a trecut în faza sferturilor de finală de Daniel Knegt, sportiv din Olanda.

Ion Basoc a adus o medalie de argint, pentru Republica Moldova,la Jocurile Paralimpice de la Paris

Sportivul moldovean a reușit să se impună prin procedura Ippon. În semifinale, Ion Basoc l-a învins cu scorul de 10:0 pe francezul Jason Grandry. Apoi, în ultimul act, pentru medalia de aur, sportivul în vârstă de 26 de ani a luptat cu brazilianul Willans da Silva de Araujo. În fața căruia pierdut cu scorul de 0:10.

Jocurile Paralimpice. Sursa foto: Agenția Națională pentru Sport

Sportivul din „Țara Cafelei” a reușit un Ippon și a devenit campion paralimpic, punând astfel mâna pe medalia de aur.

Medalie de bronz cucerită de sportivul Oleg Crețul, după victoria în finala mică a probei de până în 90 de kilograme

De asemenea, tot la para judo, la aceeași competiție, Republica Moldova și-a mai trecut în cont și o medalie de bronz. Datorită sportivului Oleg Crețul. Cel care la categoria de până în 90 de kilograme a ajuns în finala mică. Fază în care a câștigat partida cu turcul Yasin Çimciler. Adversarul lui Crețul a început mai bine disputa și a condus cu scorul de 1-0, după ce a reușit un Waza-ari. Dar, moldoveanul a revenit și s-a impus în final cu 10-1. Reușind astfel să urce pe ultima treaptă a podiumului.

În total, în istoria participărilor la Jocurile Paralimpice, Republica Moldova a câștigat patru medalii.

Și România a bifat o mare performanță în cadrul competiției. vineri, Alexandru Bologa a obținut medalia de aur la categoria J1, -73 kg, în para judo. El a trecut în marea finală de Yergali Shamey, sportiv din Kazahstan, cu scorul de 10-0.