LIGA CAMPIONILOR. Ludogoreț - Steaua, 1-0. „Roș-albaștrii” au pierdut la penalty-uri, scor 5-6! Cosmin Moți a apărat două lovituri de departajare și bulgarii merg în grupe!!!

Claudiu Keșeru a trăit o dramă la Sofia
Autor: | | 59 Comentarii | 4495 Vizualizari

Campioana României a fost eliminată din play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a pierdut, dramatic, în fața bulgarilor de la Ludogoreț, scor 0-1 și 5-6 după penalty-uri. Cosmin Moți, fundașul gazdelor, a apărat două lovituri de la 11 metri!

Steaua a avut parte, în play-off-ul Ligii Campionilor, de unul dintre cele mai negre coșmaruri trăite în Europa. Echipa din Ghencea a fost eliminată, la penalty-uri, de bulgarii de la Ludogoreț Razgrad, și a ratat calificarea în grupele celei mai puternice competiții intercluburi. În urmă cu o săptămână, „militarii” au învins cu scorul de 1-0, la București, dar miercuri, la Sofia, Ludogoreț a revenit în cărțile calificării.

După o primă repriză echilibrată, în partea secundă, steliștii au făcut pasul înapoi, iar gazdele au profitat și au pus presiune. Wanderson a marcat un gol fenomenal, în minutul 89, și a dus meciul în prelungiri. Echipa lui Costel Gâlcă a rezistat atacurilor adverse, iar în minutul 119, Varela, scăpat spre poarta celor de la Ludogoreș, a fost faultat de Stoyanov. Portarul bulgarilor a fost eliminat, iar locul său a fost luat de Cosmin Moți.

Fostul dinamovist a fost eroul serii, pentru că a apărat loviturile de departajare executate de Paul Pârvulescu și Cornel Râpă, și și-a dus echipa în grupe, în premieră.

Pentru bulgari au marcat: Moți, Hamza, Junior, Marcelinho, Dyakov şi Espinho, iar pentru steliști au înscris: Keşeru, Szukala, Adi Popa, Varela, Prepeliţă. De la gazde a ratat Wanderson, iar de la oaspeți, Pârvulescu și Râpă au irosit loviturile.

Tot miercuri s-au disputat alte patru meciuri din play-off-ul Ligii Campionilor. Iată rezultatele:

Arsenal - Beșiktaș 1-0 (în tur 0-0)

Sanchez (45+1)

Athletic Bilbao - Napoli 3-1 (în tur 1-1)

Aduriz (61 și 69), I. Gomez (74) / Hamșik (47)

Bayer Leverkusen - FC Copenhaga 4-0 (în tur 3-2)

Son H-M (2), Calhanoglu (7), Kiessling (31 - penalty și 65)

Malmo - Red Bull Salzburg 3-0 (în tur 1-2)

Rosenberg (11 - penalty și 84), Eriksson (19)

LIVE

Ludogoreț - Steaua, 1-0, 6-5 după executarea loviturilor de departajare

Wanderson (89)

Echipe de start

Ludogoreț: Stoyanov - Junior, Moţi, Terziev, Minev - Fabio Espinho, Dyakov - Misidjan, Marcelinho, M. Aleksandrov - Bezjak

BREAKING. Exit-poll, ora 23:00! Rasturnare de situatie! Care e clasamentul FINAL. Nimeni nu se astepta la asta