Spania, aproape de recordul Braziliei

Atacantul lui Liverpool FC, Fernando Torres, a reuşit un hat-trick în prima repriză a partidei pe care echipa naţională a Spaniei a câştigat-o, scor 5-0, în faţa reprezentativei de fotbal a Noii Zeelande, din cadrul Grupei A a Cupei Confederaţiilor, care are loc în aceste zile în Africa de Sud.

Victoria, a 13-a consecutivă pentru Spania în partidele internaţionale, este, de asemenea, ultima din seria de 33 de partide fără înfrângere a ibericilor, care sunt la doar două jocuri distanţă de recordul de invicibilitate al Braziliei, care a reuşit 35 de meciuri fără înfrângere între 1993 şi 1996.

Spaniolii au început în forţă meciul cu Noua Zeelandă şi, după şase minute de joc, Cesc Fabregas i-a pasat lui Fernando Torres, care a înscris de la marginea careului. Torres a punctat pentru a doua oară la Johannesburg şase minute mai târziu, când a finalizat cu calm o pasă a lui David Villa. "El Nino" şi-a completat hattrick-ul în minutul 17, învingându-l din nou pe fostul portar al lui Dinamo Bucureşti, Glen Moss, - de această dată dintr-o centrare a lui Joan Capdevila.

Fabregas a marcat şi el în minutul 24 şi se părea că echipa "all whites", cum este poreclită echipa naţională de fotbal a Noii Zeelande, va stabili un record al competiţiei în privinţa golurilor primite. Spaniolii nu au mai forţat însă, mai punctând o singură dată, la scurt timp după pauză, prin David Villa.

În urma victoriei cu 5-0, Spania conduce în clasamentul grupei A, din care mai fac parte Africa de Sud şi Irakul - cele două terminând la egalitate, scor 0-0. În grupa B, Brazilia va debuta (astăzi, la ora 17.00) în faţa echipei Egiptului, în timp ce Italia şi Statele Unite ale Americii vor disputa celaltă partidă a zilei (ora 21.30). Primele două clasate în fiecare din cele două grupe se califică în semifinale.