Simona Halep, pe primul loc în topul celor mai bine îmbrăcate jucătoare de la Australian Open

Eliminată în sferturi în primul turneu de Mare Şlem al anului, Simona Halep (locul 3 WTA) s-a clasat pe primul loc în topul celor mai bine îmbrăcate jucătoare de la Australian Open.

Simona Halep a obţinut 41% din voturile fanilor care şi-au exprimat opţiunea pe site-ul WTA. Pe locul doi, la mare distanţă de tenismena din România, s-a clasat marea rivală Maria Sharapova, cu 24% din voturi. Adversara Simonei Halep din finala Turneului Campioanelor, Serena Williams, completează podiumul, cu 20% din voturi.

"În ciuda ţinutelor roz neon, verzi şi galbene, echipamentul adidas violet al lui Halep a primit cele mai multe voturi", notează site-ul wtatennis.com.

Topul celor mai bine îmbrăcate jucătoare de la Australian Open, potrivit voturilor fanilor:

1. Simona Halep- 41%
  2. Maria Sharapova- 24%
  3. Serena Williams- 20%
  4. Venus Williams- 6%
  5. Caroline Wozniacki - 5%
  6. Victoria Azarenka- 3%

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală la Australian Open, fiind învinsă de rusoaica Ekaterina Makarova (favorita numărul 10), cu scorul 6-4, 6-0.