Simona Halep a dezamăgit la Londra

Cea mai bună tenismenă din România a fost eliminată, ieri, la debutul din cadrul turneului de la Wimbledon, după ce a pierdut în fața slovacei Jana Cepelova (106 WTA), scor 7-5, 4-6, 3-6

Surpriză de proporții la Wilmbledon. Simona Halep, locul 3 WTA, a fost eliminată, ieri, de slovaca Jana Cepelova (106 WTA), scor 7-5, 4-6, 3-6.

Simona s-a chinuit serios până să-și adjudece primul act. Ea a început în forță, a condus cu scorul de 2-0 la gameuri, dar Cepelova s-a mobilizat incredibil și a trecut în avantaj: 3-2. Prima ocazie de a închide setul a apărut la 5-3, dar Simona a ratat.

Accidentată la picior

La 6-5, ea a solicitat intervenția medicului, din cauza durerilor acuzate la unul dintre degetele piciorului stâng. După o pauză de 10 minute, românca a intrat mai decisă pe teren și s-a impus cu 7-5.

Meciul a stat sub semnul echilibrului și în cel de-al doilea set. Halep a câștigat primul game, slovaca a condus cu 2-1, 5-3 și și-a adjudecat setul cu scorul de 6-4, ducând întâlnirea în decisiv. Aici, cea mai bună tenismenă din România a dat semne vizibile de oboseală. S-a impus în primul game, dar le-a pierdut pe următoarele patru! La 5-3, slovaca a servit pentru meci și nu a ratat. Simona a părăsit, astfel, prematur, turneul de la Wimbledon.

Tot ieri, Monica Niculescu (48 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului londonez, după ce s-a impus în partida cu Monica Puig (Puerto Rico, 91 WTA), în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-1. În turul următor, Niculescu se va afla față în față cu Cepelova.