Și „extratereștrii“ plâng câteodată

Deportivo Alaves, echipă nou-promovată, îi chinuie serios pe granzii din Primera Division.

După ce, în prima etapă, micuța echipă a plecat neînvinsă de pe „Vicente Calderon“, scor 1-1 cu Atletico, în etapa a 3-a, elevii lui Mauricio Pellegrino au obținut toate cele trei puncte, la finalul vizitei făcute pe „Camp Nou“.

Messi, Suarez și Iniesta au fost doar rezerve

Alaves a învins-o pe FC Barce lona, scor 2-1, și a produs una dintre cele mai mari surprize ale anului, în fotbalul mondial. „Ex tra tereștrii“ au arătat rău și au primit gol în minutul 39, de la Silva Deyverson. Lucrurile păreau că vor reveni la normal, imediat după pauză, pentru că Jeremy Mathieu a restabilit egalitatea. Însă, oaspeții au mai lovit o dată, în minutul 64, grație lui Ibai Gomez.

Luis Enrique a început disputa fără Messi, Suarez și Iniesta, iar absenețele s-au simțit din plin, și chiar dacă cele trei nestemate au intrat pe teren în partea a doua, n-au mai putut nici măcar să salveze un punct.