Șeicul care a scos mingea din poartă la un Mondial, ucis de irakienii lui Saddam

În scenă a intrat șeful delegației, prințul Fahad Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah. Fratele emirului din Kuweit a făcut scandal, a coborât pe teren și le-a făcut semn fotbaliștilor săi să părăsească terenul. După îndelungi parlamentări, care au durat 15 minute, arbitrul a luat o decizie incredibilă. A cedat presiunii și a anulat golul. Francezul Alain Giresse s-a plâns, la final, că forțele de ordine spaniole au privit fără reacție cum șeicul intră pe teren.

În cele din urmă, partida s-a reluat și naționala din Hexagon a mai înscris în minutul 89 prin Maxime Bossis. Episodul a fost fără precedent pentru un Campionat Mondial. Scena a semănat cu „haiduciile” văzute în fotbalul românesc în anii ‘90 și a fost aspru criticată de presa internațională. După acel meci, Miroslav Stupar nu a mai fost delegat niciodată la un joc internațional. Kuweitul a rezistat bine în fața Angliei, în ultima partidă, și a cedat la limită, scor 0-1.

Protagonistul scandalului, Fahad Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah, avea să moară în 1990, în timp ce țara sa a fost invadată de Irak-ul lui Saddam Hussein. Fahad apăra cu arma în mână Palatul Dasmande, ultima redută care nu fusese cucerită de vecini.