Rușii dau din nou târcoale Republicii Moldova? O rachetă ar fi survolat spațiul aerian
- Viorica Gheorghe
- 15 ianuarie 2025, 12:54

Republica Moldova. O rachetă rusească ar fi survolat spațiul aerian al Republicii Moldova. Informația a fost prezentată de presa din Ucraina, dar nu a fost confirmată de autoritățile de la Chișinău. În dimineața zilei de astăzi, rușii au lansat un atac masiv cu rachete, inclusiv balistice, asupra Ucrainei. Atacul a fost precedat de lansarea a zeci de drone pe timpul nopții.
O nouă rachetă rusească în spațiul aerian al Republicii Moldova
O nouă rachetă rusească ar fi survolat spațiul aerian al Republicii Moldova. Despre aceasta anunță unele publicații din Ucraina în cursul dimineții.
Lovitură masivă cu rachete asupra Ucrainei
Ulterior, Ministerul Apărării a negat informațiile prezentate de presa din Ucraina.
„În contextul informațiilor apărute în mediul online privind posibila încălcare a spațiului aerian al Republicii Moldova, Ministerul Apărării informează că sistemele de supraveghere a spațiului aerian ale Armatei Naționale nu au înregistrat survolarea neautorizată a spațiului aerian al țării noastre. În urma precizărilor de rigoare efectuate cu țările vecine (România, Ucraina), s-a constatat că radarele din dotare nu au depistat aparate de zbor care să urmeze o astfel de traiectorie”, susțin responsabilii.
Pe 25 decembrie, de Crăciun, o altă rachetă rusească ar fi survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova. Incidentul a avut loc în contextul unui alt atac masiv asupra sistemului energetic ucrainean desfășurat de ruși.
,,Una din rachetele lansate de Rusia a fost observată de o patrulă pe direcția Iampol-Cosăuți. Ulterior, una din rachete ar fi traversat spațiul aerian al Republicii Moldova în zona Otaci-Moghilev Podilsk și a ieșit prin frontiera cu România în zona Dorohoi-Herța”, menționa un mesaj pe „Prima Sursă”, canal pe Telegram administrat de către responsabili din cadrul Președinției, Parlamentului și Guvernului.
Ulterior, responsabili de la Ministerul Apărării au declarat că ,,sistemul de monitorizare a spațiului aerian al Armatei Naționale nu a detectat survolarea spațiului aerian al țării de rachete sau drone”.
Maia Sandu a condamnat atacul masiv, de Crăciun.
,,În timp ce țările noastre sărbătoresc Crăciunul, Kremlinul alege distrugerea — țintind infrastructura energetică a Ucrainei și încălcând spațiul aerian al Moldovei cu o rachetă, acțiuni care încalcă în mod clar dreptul internațional. Moldova condamnă aceste acte și este deplină solidară cu Ucraina”, a scris președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, pe platforma X.
Rușii au lansat 40 de rachete pe 15 ianuarie
În dimineața zilei de 15 ianuarie, rușii au lovit din nou Ucraina. Armata rusă a lansat peste 40 de rachete, inclusiv balistice. Cel puțin 30 de rachete au fost distruse, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski.
„O altă lovitură masivă rusească. Este mijlocul iernii, iar ținta pentru ruși este neschimbată: energia noastră. Printre obiective se numără infrastructura de gaze și instalațiile energetice care asigură viața normală a oamenilor", a spus președintele ucrianean, Volodimir Zelenski.
Atacurile cu rachete a fost precedat de unul nocturn, cu peste 70 de drone.
„Datorită apărării noastre aeriene, tuturor unităților implicate, ne menținem sistemul energetic în funcțiune. Dar trebuie să consolidăm în mod constant capacitățile existente ale scutului aerian ucrainean", a mai spus Zelenski.

Volodimir Zelenski. Sursă foto: Captură video X.com